Wiemy bowiem, jak ważna jest w hospicjach pomoc wolontariuszy. To w dużej mierze dzięki nim hospicja są bardziej domami niż placówkami medycznymi, zaś ich podopieczni nie są “przypadkami choroby”, tylko panią Bronią, panem Zdzisiem, Julką, Krzysiem.W ramach akcji „Uśmiech Pomaga” kolejnym krokiem jest zachęcenie wszystkich, którzy lubią pomagać do wolontariatu!
Najważniejszym zadaniem wolontariusza jest towarzyszenie choremu. Towarzyszenie, które oznacza pomoc w pielęgnacji, karmieniu, poruszaniu się na wózku, czytaniu, ale przede wszystkim rozmowę, wspólne milczenie, potrzymanie za rękę. Oczywiście, nie każdy czuje się na siłach i nie każdy może pomagać pacjentom w taki sposób. Może to jednak robić bez bezpośredniego kontaktu z chorym.Wolontariuszami hospicyjnymi są również przedszkolaki wykonujące papierowe kwiaty wręczane darczyńcom hospicjum, uczniowie zbierający pieniądze podczas kwest ulicznych, studenci prowadzący strony internetowe hospicjów, profesjonaliści wykonujący dla hospicjum prace, za które zwykle pobierają opłaty oraz emeryci, którzy chcą, by ich wiedza, doświadczenie i wolny czas były wykorzystane dla dobra innych. Wolontariuszem hospicyjnym może zostać każdy, kto lubi pomagać. Co i gdzie możesz robić Ty? Otwórz zakładkę “Centra wolontariatu”, skontaktuj się z odpowiadającym Ci hospicjum i… pomagaj! A jeśli nie chcesz lub nie możesz zostać wolontariuszem, chwyć za komórkę i wyślij charytatywny sms o treści POMAGAM pod numer 7279 (koszt: 2,44 zł z VAT).
Co możesz zrobić już dziś?
• znajdź najbliższe hospicjum i zgłoś koordynatorowi wolontariatu swoją chęć pomagania
• zostań wolontariuszem Fundacji Hospicyjnej – weź udział w akcji “Uśmiech dziecka na Dzień Dziecka” – pomóż nam w znalezieniu darczyńców, którzy spełnią marzenia osieroconych dzieci. Jakie są to marzenia? Co zrobić? Napisz do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
• opowiedz znajomym, współpracownikom o działaniach Fundacji Hospicyjnej. Zachęć do przekazania 1% nam lub innej organizacji pożytku publicznego. Ważne, by nie być obojętnym!
• zostań liderem wolontariatu. Stwórz w swojej szkole lub na uczelni Koło Wolontariatu. Podzielcie się swoją energią i chęcią pomagania z tymi, którzy na tę pomoc czekają!
• podziel się swoim talentem. Wykorzystaj umiejętności i weź udział w Polach Nadziei, przygotuj ze znajomymi kartki świąteczne i przyślij je do Fundacji Hospicyjnej (wyślemy je wraz z życzeniami naszym darczyńcom i sponsorom)
NAPISZ DO NAS KONIECZNIE I OPOWIEDZ O TYM, CO UDAŁO CI SIĘ ZROBIĆ! Pomagając, możesz zdobyć doświadczenie, spełnić dobry uczynek, odkryć swoje utajone talenty, poznać ciekawe osoby, a także przeżyć coś, co trudno znaleźć gdziekolwiek indziej…Informacje na temat wolontariatu znajdziesz również na stronach:
www.europa.eu/youth/volunteering_-_exchanges/index_eu_en.html