Prawo do wody i godnych warunków sanitarnych
Esther skończyła szkołę i przez lata angażowała się w działania na rzecz przemian w tubylczych społeczeństwach. Współpracowała z międzynarodowymi organizacjami w różnych regionach Afryki, ale postanowiła wrócić do miejsca, gdzie się wychowała, i tam, wśród osób takich jak ona, wprowadzać zmiany – Agata Grabau, Przegląd.
Esther Somoire przyjeżdża do Polski w celu przeprowadzenia rozmów z ekspertami MSZ na temat projektów wodnych. Na spotkaniu zorganizowanym przez Polską Akcję Humanitarną (PAH) oraz Minority Rights Group International (MRG) odbędzie się debata nt. tego jak organizacje pozarządowe oraz instytucje rządowe mogą uwzględniać perspektywę praw człowieka w projektach oraz polityce rozwojowej. Temat ten nabiera szczególnego znaczenia dla Polski, która w drugiej połowie 2011 roku rozpocznie okres prezydencji w UE.
IWONA FRYDRYSZAK – Koordynatorka Programu PAH w Autonomii Palestyńskiej.
Polska Akcja Humanitarna rozpoczyna Kampanię Sanitarną, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie infrastruktury sanitarnej w krajach Globalnego Południa. Dostęp do godnych warunków sanitarnych jest podstawowym prawem człowieka. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia 2,5 mld ludzi na świecie cierpi z powodu chorób wywołanych ich brakiem. Polska Akcja Humanitarna od 2001 roku poprawiła warunki sanitarne setek tysięcy ludzi w 7 krajach na świecie. Obecnie PAH buduje i remontuje w Palestynie systemy wodno-sanitarne, czym przyczynia się do obniżenia częstotliwości zapadania na choroby biegunkowe.
19 listopada obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ TOALET i choć temat wydaje się wstydliwy, szef światowej Organizacji Toalet Jack Sim podkreśla, że problem warunków sanitarnych jest ogromny i należy o nim otwarcie mówić. Jest on główną przyczyną chorób, gdyż nieczystości dostają się do gleby i zatruwają wodę. Wpływa on także na system edukacji. W wielu miejscach na świecie szkoły nie zapewniają uczniom toalet, wody i środków czystości. W Gazie toalet nie ma w ogóle albo jedna przypada na 180 uczniów – mówi Agnieszka Samolej, szefowa misji PAH w Autonomii Palestyńskiej.
Esther Somoire oraz Iwona Frydryszak będą także uczestniczyły w spotkaniu roboczym pt.: „Perspektywa prawa człowieka w rozwoju”, które odbędzie się 17.10 (środa) w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych, ul. Szpitalna 5 lok. 22.
W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz umówienia wywiadów prosimy o kontakt z:
Olgą Blumczyńską
Polska Akcja Humanitarna
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
501 663 333
Bernadett Sebály
Media Officer of Minority Rights Group
M: +36 70 217 2601
T: +36 1 327 7032
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.