Nasiona są zdolne do kiełkowania w niższych temperaturach i lepiej znoszą kapryśną pogodę. Jednocześnie trawa samozagęszczająca ma zdolność do samodzielnego wypełniania ewentualnych ubytków. Trawnik można zakładać przez cały okres wegetacyjny, ale najbardziej optymalnymi porami są wiosna i jesień. Dlaczego?
Zalety zakładania trawnika wiosną
Zakładanie trawnika należy rozpocząć na tyle wcześnie, aby latem móc już cieszyć się z pięknej zielonej murawy w swoim ogrodzie. Decydując się na ten krok wiosną można osiągnąć zamierzony efekt. Na przełomie kwietnia i maja gleba pozostaje wilgotna po zimowych roztopach, co redukuje zagrożenie ewentualnej suszy. Istnieje też coraz mniejsze ryzyko wystąpienia przymrozków. Gleba osiąga optymalną temperaturę do kiełkowania nasion, a następnie wzrostu trawy, która powinna ukorzenić się do czasu nadejścia lata.
Zakładanie trawnika jesienią – zalety
Zakładania trawnika należy uniknąć latem, kiedy istnieje zarówno zagrożenie suszą, jak i obfitymi opadami deszczu, które potrafią niemalże wypłukać nasiona z gleby. Kolejny dobry moment na zakładanie trawnika nadchodzi jesienią, we wrześniu lub na początku października. Opady nie są już tak obfite jak latem, ale zapewniają glebie wystarczającą wilgotność do kiełkowania nasion i optymalnego wzrostu trawy.
Chwasty stanowiące dla trawnika konkurencję nie są już tak groźne jak wiosną. Nie dochodzi też do dużych dobowych wahań temperatury i przymrozków, a rosnąca trawa zyskuje optymalną wilgotność powietrza. Warto pamiętać, że zakładanie trawnika jesienią sprawi również, że murawa zyska więcej czasu na poprawne zakorzenienie się przed nadejściem lata, w którym umożliwi właścicielom ogrodu wypoczynek i rekreację.
Niezależnie od wyboru pory roku na zakładanie trawnika o sukcesie zadecydują również optymalny wybór nasion, staranne przygotowanie podłoża, podlewanie i późniejsze zabiegi pielęgnacyjne, o czym więcej można przeczytać na stronie Lovethegarden.com.