Olejowanie drewna ma wiele zalet. Przede wszystkim, pokrycie takiej powierzchni odpowiednią emulsją sprawia, że będzie ona odporna na zmienne warunki atmosferyczne, zawilgocenie itd. Ponadto, tak zaimpregnowane drewno po prostu lepiej się prezentuje, jest atrakcyjniejsze wizualnie i może posłużyć jako element dekoracyjny w domu. Aby jednak tak się stało, olejowanie powinno być przeprowadzone w poprawny sposób. Wiele osób, które nie miało wcześniej okazji przeprowadzić takich prac, popełnia kilka podstawowych błędów. Jakich?
Brak przygotowania drewna pod olejowanie
Podstawowa zasada – drewno przed olejowaniem trzeba odpowiednio obrobić, tzn. wyszlifować, pozbawić wszelkich nierówności, zetrzeć dokładnie stare warstwy farby itd. Pomóc mogą w tym chociażby dobrze dobrane tarcze do szlifowania drewna. Obróbka tego rodzaju powinna odbywać się wzdłuż słoi. Można to zrobić ręcznie lub mechanicznie, pamiętając o tym, by nie uszkodzić powierzchni danego przedmiotu. Po co to robić? Aby olej miał lepszą przyczepność do drewna i dokładniej się wchłonął. Ponadto, wygładzenie powierzchni da nam pewność, że dany fragment nie będzie miał mniejszego lub większego połysku od pozostałych części.
Zbyt dużo oleju
Olej należy rozprowadzać dokładnie, precyzyjnie i starannie. Zbyt gruba warstwa po zaschnięciu nie będzie prezentować się estetycznie. Co więcej, trudno będzie się pozbyć nadwyżki warstwy oleju. Praca powinna polegać na delikatnym rozprowadzeniu emulsji, tak jakby smarowało się ją np. masłem. Ewentualny nadmiar można szybko zetrzeć wilgotną szmatką, zanim olej zdąży się utwardzić.
Nie można też przesadzać w drugą stronę. Za cienka warstwa oleju nie uchroni drewna przed niekorzystnymi dla niego czynnikami zewnętrznymi i nie sprawi, że nabierze ono wyjątkowego charakteru.
Zły typ oleju
Często dobiera się także niewłaściwy olej do drewna. Tych istnieje kilka rodzajów. Emulsję należy dopasować do przeznaczenia danego elementu drewnianego. Jeśli wiemy, że będzie on przez cały czas wystawiony na zewnątrz domu, należy poszukać takiego oleju, który zagwarantuje odpowiedni stopień ochrony.
Brudne pędzle
Olejowanie należy przeprowadzić czystymi pędzlami. Głównie ze względów estetycznych – nie chcemy chyba, by na olejowanej powierzchni pojawiły się przebarwienia czy nierówności wynikające z przedostania się do emulsji kurzu czy innych drobnych elementów.
Nieumiejętne olejowanie
Producenci olejów zamieszczają na opakowaniach swoich produktów instrukcję co do tego, jak poprawnie rozprowadzić daną emulsję. Warto zapoznać się z tymi wskazówkami i zgodnie z nimi przeprowadzić prace. Da to pewność, że obróbka zostanie przeprowadzono prawidłowo, a drewno posłuży nam na lata.