Co warto wiedzieć o prostacie?
Prostata stanowi jeden ze składników męskiego układu rozrodczego. Na problemy z nią uskarża się kilkadziesiąt procent mężczyzn w wieku średnim i dojrzały. Ilu dokładnie ma zmiany chorobowe? Nie wiadomo, bo prostata nadal jest miejscem trochę tabu, o którym się nie mówi. Nie dlatego, że nie powinno, ale ulokowanie prostaty i samo jej badanie bywa dla mężczyzn krępujące. Stąd też niechęć do zgłaszania się z objawami, bagatelizowanie ich. Tymczasem najczęściej rozpoznawalny nowotwór złośliwy u mężczyzn to właśnie rak prostaty… W pierwszej fazie jest on stosunkowo łatwy do wyleczenia, w kolejnych… nie.
Tym bardziej ważna jest świadomość, jakie objawy mogą świadczyć o problemach, jakie rozwiązania mogą być podjęte, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Najbardziej klasycznym i podręcznikowym sygnałem przerostu prostaty są problemy z oddawaniem moczu. Następują na skutek nacisku powiększającego się gruczołu na cewkę moczową. Odczuwają go najczęściej mężczyźni mający 40-60 lat. W tym wieku można się zresztą spodziewać większej ilości problemów zdrowotnych, dotykających sfery intymnej, jak obniżenie libido czy spadek potencji.
Masaż prostaty i profilaktyka jej chorób
Jak już powiedziano, odpowiednio szybkie rozpoznanie objawów przerostu prostaty jest sprawą kluczową, a tych symptomów nie można lekceważyć. Wczesny etap choroby prostaty powoduje, że terapia będzie udana. Oczywiście mężczyźni w wieku zagrożonym – a także każdym innym – mogą powziąć środki profilaktyki, dzięki której ryzyko zmian chorobowych prostaty będzie mniejsze.
Do takowych należy na pewno aktywy tryb życia i odpowiednio zbilansowana dieta. Oba te czynniki wpływają zresztą na cały organizm, nie tylko na gruczoł krokowy, są więc polecane mężczyznom w każdym wieku. Zdaniem specjalistów korzystne w profilaktyce jest także przeprowadzanie tak zwanego masażu prostaty. Jak wykonać masaż prostaty? Polega on na jej manualnej stymulacji, ręcznej lub za pomocą specjalnych masażerów do prostaty. Co ciekawe, i czego większość mężczyzn jest nieświadoma, jest to czynność stymulująca erotycznie, czasem przeprowadzana wyłącznie w tym celu. W przypadku rozpoznanego przerostu stercza czynności takie należy jednak konsultować z lekarzem prowadzącym, który będzie w stanie ocenić ich skuteczność już nie w profilaktyce, ale w procesie leczenia.
Warto też pamiętać o okresowych badaniach, zalecanych mężczyznom po czterdziestym roku życia. Skrępowanie jest tu nie na miejscu, bo rozpoznanie może oznaczać wygraną walkę z chorobą, która w pierwszej fazie może też przebiegać bezobjawowo.