niedziela, grudzień 22, 2024
czwartek, 20 maj 2021 13:47

Poliwęglan profilowany i lity – idealne materiały dla amatorów majsterkowania

Poliwęglan profilowany Poliwęglan profilowany Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Wiele osób proste prace remontowe w domu lub ogrodzie decyduje się wykonać samemu. Czasem przemawiają za tym względy ekonomiczne, dla niektórych jest to jednak po prostu satysfakcjonujące hobby.

W takiej sytuacji przydaje się wiedza o tworzywach łatwych w obróbce. Polecamy dziś poliwęglan profilowany oraz lity, które zdecydowanie należą do tej grupy.

Do czego przydaje się poliwęglan lity I profilowany?

O poliwęglanie słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się tworzywami sztucznymi. Ten niezwykły materiał jest więc polimerowym tworzywem sztucznym, służącym od lat za bezpieczny zamiennik szkła. Jego wytrzymałość bardzo  zaskakuje, ponieważ jest zbliżona do aluminium. Poliwęglan otacza nasz zresztą wszędzie, nie zdajemy sobie tylko z tego sprawy. Wykonuje się z niego bowiem najczęściej zadaszenia i to na różnych obiektach. Poliwęglan lity i komorowy znajdziemy w roli zarówno obudowy altanki ogrodowej, jak i na wiacie przystankowej czy basenie krytym. Jeżeli więc miłośnik majsterkowania i prać budowlanych chciałby obudować balkon czy postawić taras w ogrodzie, śmiało może sięgać właśnie po poliwęglan. Poliwęglan lity warto wybrać wtedy, gdy chce się osiągnąć efekt jak najbardziej zbliżony do szkła. Płyty profilowane są zaś na etapie produkcji formowane w kształt falowany lub trapezowy. Należy o tym pamiętać przed zakupem konkretnej płyty na własną konstrukcję.

Obróbka i montaż płyt z poliwęglanu, czyli "zrób to sam"

Poliwęglan jest tak wytrzymały, że tworzone z niego są nawet szyby które stosuje się w hełmach astronautów. Nie przeszkadza to jednak temu, aby tworzywo to łatwo poddawało się obróbce. Płyty można ciąć i giąć. Da się również wywiercić w nich otwory, a także nadać im kolor poprzez malowanie czy zadruku. Kawałki poliwęglanu jesteśmy w stanie kleić. Nadać im pożądaną formę można zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i samodzielnie w domu, jeśli tylko jesteśmy w posiadaniu odpowiedniego sprzętu. Poliwęglan profilowany i lity łatwo tnie się chociażby piłą do metalu. Aby nie utracić przezroczystości, polecamy wypolerować nacięte brzegi.

Obrobiony poliwęglan możemy wykorzystać na wiele sposobów. Korzystając z instrukcji znalezionych chociażby w sieci, amator majsterkowania jest w stanie stworzyć z niego wiele wspaniałych i niesamowitych konstrukcji i instalacji. Własnoręczne wykonanie przeszkleń z poliwęglanu bez pomocy profesjonalnej ekipy na pewno jeszcze przez wiele lat będzie dawało głęboką satysfakcję, dlatego każdemu polecamy rozważenie takiej opcji.