Jaka farba do blachy pozwoli zabezpieczyć ją przed niszczeniem?
Specjalne składniki zawarte w farbie do blachy skutecznie odbijają promienie UV. Zabezpieczają w ten sposób przed powstawaniem osadu i rdzy. Wybierając farby do malowania bazowe i nawierzchniowe, sprawimy, że efekt będzie utrzymywał się przez kilka lat, spełniając nasze oczekiwania. Blacha zmienia swoją objętość, po zastosowaniu zwykłych produktów dostępnych na rynku. Po nałożeniu na nią nieodpowiednich preparatów, powierzchnia może łuszczyć się i pękać, a w efekcie odpadać. Należy zwrócić uwagę, czy dana farba do blachy, będzie rozprężać się razem z materiałem, czyli blachą, pod wpływem temperatury. Elastyczność, to ważna cecha w przypadku farb do malowania blachy, zapobiega się w ten sposób pękaniu, oraz chroni przed marszczeniem się powierzchni.
Farby bazowe posiadają silną przyczepność z podłożem oraz dobrze kryją. Są wydajne i można dostać także produkty ekologiczne. Chronią przed powstawaniem rdzy, osadu i przed nagrzewaniem się. To doskonały podkład pod farbę nawierzchniową.
Farby nawierzchniowe do blachy są półmatowe oraz z połyskiem. Ich najważniejszą cechą jest ochrona przed powstawaniem rdzy i osadu. Są odporne na blaknięcie, długo utrzymują kolor, powłoka jest elastyczna, dzięki temu farba się nie łuszczy i nie odpada.
Podpowiemy Ci teraz, jakie są zalety farb do blachy
Wiele budynków posiada poszycie z blachy i może wymagać renowacji. Niestety, zdarza się, że blacha szybko blaknie, bo jest silnie narażona na korozję, a także mocno się nagrzewa. Specjalistyczne farby do blachy odbijają promienie UV, zmniejszają nagrzewanie się blachy o ponad 30% i zabezpieczają antykorozyjnie. Właśnie na tym nam zależy, by powłoka była wytrzymała na działanie czynników atmosferycznych, które przyczyniają się do powstawania rdzy. Najważniejsze, to dobrze dobrana farba do blachy, która pozwoli ją wzmocnić.
Z pewnością zastanawiasz się, jaka farba będzie najodpowiedniejsza?
Farba bazowa jest dobra do blachy ocynkowanej, aluminiowej, stalowej, ale także miedzianej. Ma właściwości kryjące, zapobiega łuszczeniu się farby nawierzchniowej. Farba do ocynku będzie doskonałej jakości wykończeniem, jest wydajna, a za zadanie ma odbijać promieni UV, ale też zabezpieczenie antykorozyjne. W zależności od pożądanego wykończenia można wybrać farbę z połyskiem lub półmat.
Do renowacji blaszanego garażu doskonale sprawdzi się, szybkoschnąca gruntoemalia. Spełnia rolę podkładu i farby nawierzchniowej jednocześnie, jest silnie antykorozyjna. Podobne właściwości ma również farba do malowania blach nieocynkowanych. Zawsze kładziemy nacisk na ochronę przed korozją, jeśli chcemy zapewnić długoletnie i profesjonalne zabezpieczenie powierzchni, którą pomalujemy.
Farby z akrylu oraz poliwinylu, są najlepsze do malowania dachów i blach ocynkowanych, ponieważ mają dobre właściwości mechaniczne, powstała powłoka jest elastyczna, plastyczna. Kurczy się i rozszerza razem z blachą, długo utrzymuje świeży kolor, jest odporna na działania warunków atmosferycznych.
Emalia poliwinylowo-akrylowa pojawia się w różnych pojemnościach, do wyboru jednak jest mniej kolorów. Zapewnia podwyższoną ochronę na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Ma wysoką elastyczność i jest trwała. Do wyschnięcia jednej warstwy wystarczy godzina, ale całkowicie wysycha po trzech dobach.
Emalia akrylowo-styrenowa, również jest o różnych pojemnościach, i kolorach, jest wysoko elastyczna, o wodnej konsystencji. Szybko schnie. Nie ma potrzeby kupowania gruntu i podkładu.
Aby efekt był trwały i estetyczny na długo, korzystajmy z odpowiedniego produktu. Farba do blachy nie powinna być czymś, na czym chcemy zaoszczędzić kosztem niższej jakości. Nie chcemy przecież, by powstawały nam uszkodzenia, pęknięcia związane z niewłaściwie dobranej farby, co wpłynie na negatywny wygląd. Jeśli kupimy dobrą farbę, rzadziej będziemy naprawiać blachę, która jednak wymaga malowania co kilka sezonów. Nie są to zbyt czasochłonne prace, ale dzięki nim zapewnimy skuteczną ochronę blach, głównie przed warunkami atmosferycznymi i korozją.