Dlatego coraz częściej pod uwagę brane są takie cechy śrub jak: trwałość, jakość wykonania, materiały użyte do produkcji, uzyskane atesty, zgodność z normami.
Gdzie zatem kupić śruby calowe? Najlepiej to zrobić u producenta. Zaletą tego rozwiązania, jest możliwość zamówienia śrub w dowolnym rozmiarze, powłoce, klasie czy gatunku. Klient może nabyć produkty dopasowane do potrzeb i wymagań. W przypadku dużych inwestycji łatwiejsza jest również synchronizacja dostaw a proces uzupełniania zapasów staje się automatyczny, jeśli u producenta wdrożona jest technologia Kanban.
Dobrze również świadczy o firmie przynależność do dobrowolnych organizacji branżowych (np. Polska Izba Konstrukcji Stalowych). Ułatwiają one dostęp do aktualnej wiedzy, kształtowanie pozytywnego wizerunku firm członkowskich.
Wytwórca może wykonać nie tylko element znormalizowany, ale również na podstawie dostarczonego rysunku. Ma bowiem do tego zarówno wykwalifikowaną załogę jak i park maszynowy. Warto również zadbać o to, aby producent miał własny dział kontroli jakości i komórkę certyfikacyjną. Pozwoli to uniknąć wożenia elementów do jednostki badającej. Firmą oferującą tak szeroki wachlarz usług jest Elgo.
Gdzie są stosowane śruby calowe?
Elementy złączne, których gwint mierzony jest w calach można najczęściej spotkać w:
- instalacjach hydraulicznych, ciepłowniczych, gazowych,
- maszynach wyprodukowanych w lub dla Wielkiej Brytanii, USA, Kanady.
Śruby calowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że ich gwinty mają skok wyrażony w calach zamiast w milimetrach. Cal jest jednostką znacznie większą niż milimetr i dlatego niekiedy skok gwintu calowego wyraża się również jako liczbę zwojów przypadających na 1 cal.
Określenie śruby calowe nie opisuje ich jednoznacznie. Istnieją bowiem: gwinty calowe amerykańskie (tzw. zunifikowane lub UNC), calowe drobnozwojowe (UNF) oraz ich brytyjskie odpowiedniki (BSW – gwint calowy angielski oraz BSF – drobnozwojowy brytyjski). Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na innym kącie zarysu gwintów. Gwinty amerykańskie mają kąt zarysu 60 stopni, a w brytyjskich wynosi on 55 stopni.
Gwinty o skoku wyrażonym w calach dzielą się jeszcze na gwinty typu rurowego walcowego (G) oraz gwinty calowe stożkowe (R).
Czy tylko śruby calowe?
Śruba calowa jest jedną z części połączenia. Aby mogło ono zostać wykonane potrzebne są jeszcze nakrętki z gwintem calowym, podkładki.
Wszystkie elementy muszą do siebie pasować. Są również odbiorcy, którzy wprost wymagają, aby wszystkie części używane w konstrukcjach stalowych pochodziły od jednego producenta. Ma to swoje umocowania prawne (norma DIN EN 1993-1-8/NA:2010-12). Ma również uzasadnienie praktyczne. W niektórych połączeniach stosowane są śruby i nakrętki ocynkowane ogniowo. Gwint nakrętki nie jest cynkowany. Chroni go przed korozją pokrycie gwintu śruby. Tolerancje wykonania elementów określają normy. Muszą być starannie dobrane i przestrzegane, aby połączenie udało się wykonać i było ono zabezpieczone przed korozją.
Jeżeli do połączeń używane są śruby calowe wygodnie jest zamówić zestawy. Dzięki temu mamy pewność, że dysponować będziemy odpowiednią liczbą pasujących do siebie śrub, nakrętek i podkładek.
Do wykonywania połączeń stosowane są także pręty z gwintem calowym. Również i w tym przypadku dobrze jest móc skorzystać z oferty producenta. Opcja taka pozwala na wykonanie prętów o wymiarach idealnie pasujących do konstrukcji. Brak konieczności obcinania standardowego pręta i wynikające stąd oszczędności materiału, narzędzi i czasu pracy mogą okazać się niebagatelne. Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym firmy Elgo, który przedstawi państwu kalkulacje.