Zgłoszenie sprzedaży albo zakupu samochodu do firmy ubezpieczeniowej
Jest to jeden z najważniejszych obowiązków, o których powinien pamiętać każdy, kto sprzedaje lub kupuje używane auto. Na szczęście zgłoszenie transakcji do ubezpieczyciela nie zajmuje wiele czasu. W przypadku osób prywatnych informacja powinna zawierać takie dane, jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Jeśli nabywcą samochodu używanego jest firma, ubezpieczycielowi należy podać nazwę firmy, adres i numer REGON.
Obowiązku tego należy dokonać w ciągu 14 dni od daty transakcji. Nie warto jednak tak długo czekać. Lepiej zrobić to tego samego lub kolejnego dnia, bo w przypadku niezgłoszenia sprzedaży lub zakupu w towarzystwie ubezpieczeniowym należy liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami.
Po zgłoszeniu możesz szybko kupić nową polisę. Najlepiej skorzystać z kalkulatora OC i AC, aby rozeznać się w cenach.
Czy sprzedawca może odpowiadać za szkody spowodowane przez nowego właściciela?
Wydawać by się mogło, że po sprzedaży samochodu kierowca może o nim zapomnieć. I z reguły tak właśnie się dzieje – choć nie zawsze. Zdarzają się sytuacje, kiedy sprzedawca samochodu zapomina o zgłoszeniu transakcji ubezpieczycielowi – lub po prostu nie ma świadomości, że powinien to zrobić. Jakie mogą być tego konsekwencje?
W sytuacji, kiedy ubezpieczenie OC zostało zakupione na raty, a samochód został sprzedany przed datą spłaty pierwszej raty, to właśnie poprzedni właściciel może zostać wezwany do jej spłaty. Jak to możliwe? Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki – do momentu poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu i przesłania danych nabywcy. Jeśli więc wezwanie do zapłaty raty przyjdzie, zanim sprzedawca zgłosi fakt, że nie jest już właścicielem pojazdu, to właśnie on będzie musiał zapłacić ratę.
A co w sytuacji, gdy nowy właściciel spowoduje wypadek, a w bazach UFG nadal to sprzedawca będzie figurował jako właściciel auta? Otóż wtedy to właśnie on zostanie obarczony odpowiedzialnością – przypisana zostanie mu dana stłuczka lub wypadek, a także wypłacone odszkodowanie. W efekcie kolejne składki OC z pewnością będą wyższe – pomimo tego, że nie tylko to nie on spowodował wypadek, ale też nie był już właścicielem tego pojazdu.
Przeczytaj też czy przy zakupie używanego auta warto sporządzić umowę czy wystarczy faktura.
Wysokie mandaty za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC
A jak wygląda kwestia konsekwencji w przypadku niezgłoszenia sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi przez osobę, która kupiła samochód? I tutaj mogą one być bardzo poważne.
Bardzo często osoby, które kupiły używany samochód, cieszą się, że ma on ważne OC. I nic w tym dziwnego – w końcu to spore oszczędności! Niestety, okazuje się, że nie jest to takie proste. Z punktu widzenia właściciela samochodu kluczowe jest to, aby zachowana została ciągłość ubezpieczenia OC. Nawet w przypadku jednego dnia przerwy UFG może naliczyć spory mandat. A jeśli przerwa ta będzie dłuższa, kwota mandatu może przekroczyć 5000 zł. Warto podkreślić, żę UFG jest bardzo skuteczny w wykrywaniu przerw w ubezpieczenia OC, a przy tym dysponuje wieloma narzędziami, służącymi karaniu kierowców. W niektórych przypadkach sprawa może zakończyć się zajęciem konta przez Urząd Skarbowy. Nie warto ryzykować. Lepiej trzymać rękę na pulsie i kontrolować, czy polisa jest ważna i do kiedy dokładnie obowiązuje. A gdy okres ubezpieczenia będzie dobiegać końca, najlepiej poszukać taniego OC.
Zdarzają się również sytuacje, gdy sprzedawcy aut używanych są szczególnie nieuczciwi. Mogą oni oferować samochód z ważnym OC, a kiedy ten zostanie sprzedany… wypowiedzieć polisę. W efekcie nowy właściciel będziesz cieszył się z zakupu i jeździł nowym samochodem, nie mając pojęcia, że auto nie jest ubezpieczone. Warto więc sprawdzać kwestię ubezpieczenia – nawet jeśli sprzedawca obiecuje, że polisa będzie ważna jeszcze przez kilka miesięcy.
Uważaj na pułapki związane z OC przy zakupie używanego auta!
Jak widać, konsekwencje niezgłoszenia sprzedaży lub zakupu używanego samochodu w firmie ubezpieczeniowej mogą być bardzo poważne – włącznie z wysokimi mandatami czy koniecznością poniesienia odpowiedzialności za wypadek, który spowodowany został przez inną osobę. Nie warto ryzykować. O wiele lepiej zgłosić transakcję ubezpieczycielowi od razu po jej dokonaniu, aby móc w pełni cieszyć się nowym samochodem – albo sprzedażą pojazdu i możliwością zakupu innego auta.