niedziela, grudzień 22, 2024
piątek, 29 styczeń 2021 16:45

Jak tresować psa?

tresowanie psa tresowanie psa

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć szkolenie swojego psa lub szczeniaka? Właściwe szkolenie i socjalizacja to jedne z podstawowych potrzeb Twojego psa. Ważne jest, aby rozpocząć szkolenie psa tak szybko, jak to możliwe. Jak tresować psa i o czym należy pamiętać?

Na początku szkolenie psa może wydawać się dość problematyczne, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy pies. Prawda jest taka, że szkolenie psa to bardzo duży projekt do zrealizowania. Jeśli sumiennie podejmiesz go krok po kroku, przekonasz się, że zadanie to będzie o wiele łatwiejsze. Oto kilka informacji, które pomogą Ci zacząć:

  • Zacznij od posłuszeństwa: Dowiedz się, jak stworzyć podstawy, zanim zaczniesz szkolić swojego psa do określonej formy.
     
  • Szkol psa za pomocą zabawy: Szkolenie psa powinno być zabawą! Każdy wie, że łatwiej jest się uczyć, kiedy dobrze się bawisz, więc spróbuj wprowadzić kilka gier do swojego reżimu szkolenia.
     
  • Nic na siłę: Istnieje wiele różnych sposobów na szkolenie psa, ale większość specjalistów zgadza się, że ten najlepszy opiera się na współpracy psa i jego tresera oraz na wzajemnym zrozumieniu.

Szkolenie psów i szczeniąt do smyczy

Każdy pies musi nauczyć się chodzić na smyczy. Jest to gwarancją kontroli nad zwierzakiem gdy przebywacie razem na zewnątrz, co wpływa także na bezpieczeństwo samego psa. Dowiedz się, jak zapoznać swojego psa lub szczeniaka ze smyczą, a następnie naucz go, jak prawidłowo chodzić na smyczy, szczególnie przy większej swobodzie. Spacer na luźnej smyczy co sprawi, że doświadczenie to będzie przyjemniejsze zarówno dla ciebie, jak i dla twojego psa – dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://zwierzaki.pl

Socjalizacja

Socjalizacja oznacza szkolenie szczeniaka lub dorosłego psa, aby zaakceptował nowych ludzi, zwierzęta i różne miejsca poprzez wystawianie go na działanie tych rzeczy. Uspołecznione psy mają mniejsze szanse na rozwój problemów behawioralnych i są ogólnie lepiej przyjmowane przez innych. Socjalizacja może również pomóc w zapobieganiu rozwojowi lęków i fobii.

Podstawowe komendy i sztuczki

Istnieją pewne podstawowe komendy i sztuczki, które każdy pies powinien znać, takie jak; „do mnie”, „zostań”, „daj głos” itp. Podstawowe komendy nadają Twojemu psu strukturę, która umożliwi lepszą komunikacje. Ponadto, mogą one pomóc w przezwyciężeniu powszechnych problemów z zachowaniem psa i zapewnieniu mu bezpieczeństwa.

Poza tym – czy jest coś fajniejszego niż zabawa z psem znającym różne sztuczki? To świetny sposób, aby przenieść szkolenie psa na wyższy poziom i dać mu trochę stymulacji umysłowej.

ZOBACZ TEŻ: https://zwierzaki.pl/jak-oduczyc-psa-sikania-w-domu

Nauka odpowiedniego zachowania

Naucza psa się, jak powinien dostosowywać się do różnych sytuacji, tak aby Twój pies był tak samo posłuszny w parku lub w obcym mu domu, jak w twoim własnym salonie. To zdecydowanie najważniejszy etap w tresurze psa i wymaga także najwięcej pracy.

Pamiętaj, że tylko dlatego, że osiągnąłeś ostatnie etapy szkolenia, nie oznacza to, że nie pojawią się problemy z zachowaniem. Poznaj najczęstsze problemy związane z tym zagadnieniem i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić:

  • Różne warunki i bodźce: Ćwicz i rozwijaj zachowanie psa w różnych sytuacjach, przy różnym poziomie rozproszenia uwagi. Bez tego, pies może zachowywać się dobrze w salonie, ale zapomnieć o całym szkoleniu, kiedy jest poza domem.
     
  • Nauka samokontroli: Trzeba nauczyć psa, że nic w życiu nie jest za darmo i że musi zasłużyć na takie rzeczy jak jedzenie i uwaga poprzez posłuszeństwo i dyscyplinę.
     
  • Problemy z zachowaniem: Zrozumienie potencjalnych problemów z zachowaniem może pomóc Ci je wykryć i rozwiązać zanim sprawy wymkną się spod kontroli. Im szybciej zaczniesz je eliminować tym lepiej. Odpowiednia obserwacja i reakcja są tutaj kluczowe

Zaawansowane szkolenie

Kiedy Twój pies opanuje już wszystkie niezbędna podstawy, możesz rozważyć przejście do bardziej zaawansowanych treningów tresury. Dzięki nim twój pupil będzie bardziej aktywny, sprawny i pobudzony psychicznie oraz lepiej zasymilowany ze swoim właścicielem. Dodatkowo, pomogą one wzmocnić więź, którą dzielisz ze swoim psim towarzyszem.

Pamiętaj, że szkolenie jest procesem ciągłym. Nigdy nie uda ci się go całkowicie zakończyć i nie jest to docelowym zadaniem. Ważne jest, aby pracować nad szkoleniem posłuszeństwa przez całe życie zwierzęcia i zapewnić mu stały rozwój w tym zakresie.