Jakie typy mikserów możemy wyróżnić?
Na dzień dzisiejszy możemy wyróżnić dwa typy mikserów - estradowe i DJ'skie. Jeśli chodzi o punkt widzenia DJ'a, lepszym rozwiązaniem jest ten drugi rodzaj. Mikser estradowy charakteryzuje się stosunkowo dużą ilością kanałów, jednak miksery DJ posiadają bardziej interesujący wygląd, a także wiele dodatkowych, przydatnych funkcji. Koszt tego typu sprzętu uzależniony jest od jakości, firmy, zaawansowania, dlatego też rozpiętość cen jest bardzo szeroka. Kanały to po prostu wejścia, do których możliwe jest podłączenie źródła dźwięku, co pozwala na zmianę parametrów. Dla początkujących osób wystarczające będą 2 kanały.
Najbardziej popularne pokrętła
Miksery DJ posiadają wiele różnych pokręteł, dlatego warto wiedzieć co nieco o najpopularniejszych z nich. Przykładowo "Line Fade" reguluje głośność danego kanału. "Crossfader" łączy sygnały z dwóch kanałów. Przesuwając go z jednej strony na drugą, zwiększamy głośność poszczególnego kanału. "Equalizer" umożliwia wycinanie czy też wzmacnianie niektórych części pasm. Jeśli chodzi o "Gain", jest to pewien potencjometr, który służy do regulacji mocy sygnału dołączonego urządzenia. Jak to działa w praktyce? Nie trzeba być specjalistą, żeby określić, że sprzęt może generować różna wartość sygnału. Poza tym niektóre piosenki mogą być głośniejsze, inne cichsze. Korzystając z "Gaina" jesteśmy w stanie regulować głośność danego sprzętu elektronicznego.
Dodatkowe możliwości
Miksery DJ powinny mieć także sekcje mikrofonu. Istotny jest również efektor. Tego typu udogodnienie występuje najczęściej w urządzeniach wysokiej jakości. Dzięki niemu możliwe jest dowolne modelowanie dźwięków, z czego najczęściej korzystają osoby zaawansowane. Nie w sposób zapomnieć o skali wysterowania. To właśnie ona prezentuje nam dokładną wartość sygnałów. Pamiętajmy jednak o tym, aby wartość 0db nie została przekroczona, w przeciwnym wypadku dźwięk będzie przesterowany, co może skutkować uszkodzeniem sprzętu.