czwartek, listopad 21, 2024
piątek, 07 sierpień 2020 20:05

Czysta toaleta! Kostki toaletowe, żel czy może płyn? Jak zadbać o czystość wc?

kostki do wc kostki do wc

Każdy wie, że o czystość toalety trzeba zadbać, ale już nie każdy potrafi powiedzieć jak i przy użyciu jakich środków. Czy wystarczą zawieszki do wc? Jak często należy używać żrących płynów? Czy producent środka ma znaczenie? Podpowiadamy, jak prawidłowo zadbać o swoją toaletę.

 

Częstotliwość czyszczenia

Na początek ustalmy jedno. Toaletę należy czyścić systematycznie i lepiej częściej, niż rzadziej. Dlaczego? Wystarczy kilka dni, aby w muszli klozetowej namnożyły się bakterie. Pozostawione na długo nie tylko wpłyną na wygląd toalety i nasz komfort, ale mogą też wywołać problemy zdrowotne np. infekcje intymne.

Jak często czyścić toaletę? Podstawowe zabiegi należy wykonywać raz w tygodniu, a kompleksowe czyszczenie raz w miesiącu.

Czym czyścić toaletę?

Środków do WC nie brakuje, ale które naprawdę działają? W rzeczywistości warto stosować wszystkie, ale z uwagą na kilka rzeczy. Po pierwsze, muszą to być środki dobrej jakości – wydajne i polecane. Po czym to poznać? Warto zrobić mini research na temat marki i jej produktów. Możesz też zapoznać się z rankingami poszczególnych produktów np. kostki do WC – TOP 10.

Po drugie, miej na uwadze to, że nie ma środków od wszystkiego. Toaletę należy czyścić kilkoma preparatami, uwzględniając też te, które głównie pielęgnują muszlę np. zawieszki do wc. Taka pielęgnacja na co dzień jest bowiem bardzo skuteczną pomocą w walce z kamieniem i osadzaniem się nieczystości.

Podsumowując, w szafce ze środkami czystości do toalety warto mieć 3 podstawowe preparaty: środek silnie żrący o działaniu odkażającym, płyn lub żel czyszczący, kostki toaletowe lub zawieszki do wc. Każda z tych rzeczy powinna być dobrej jakości i maksymalnie wydajna.

Jak czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie jest trudne, ale warto wyrobić sobie nawyk robienia tego w odpowiedniej kolejności. Kompleksowe porządki powinny rozpocząć się od założenia rękawiczek. Środki chemiczne potrafią być bardzo szkodliwe dla naszej skóry, więc warto zabezpieczyć się przed ich działaniem.

Następnie możemy zająć się muszlą wraz ze zbiornikiem na wodę i spłuczką. Zaczynając od tych elementów, nie od środka toalety, oszczędzimy trochę czasu. Sprzątając w odwrotnej kolejności, moglibyśmy nieświadomie zabrudzić (np. kurzem) wyczyszczoną już powierzchnię. Niemniej, w czasie sprzątania zewnętrznych elementów do środka możemy wlać silnie żrący środek, który potrzebuje czasu na działanie.

Do mycia muszli i zbiornika wystarczy zwykły płyn czyszczący. Dobrze, aby miał właściwości odkażające, ale nie musi być tak silny jak środek wlewany do wnętrza toalety. Nałóż preparat na ścierkę lub szczotkę i wyczyść całą toaletę. Potem wytrzyj ją mikrofibrą.

Kiedy środek żrący już zadziała, użyj szczotki toaletowej i spłukując wodę, rozetrzyj go na muszli. Spróbuj dotrzeć do każdego zakamarka. Na koniec spłucz toaletę jeszcze 1-2 razy i załóż zawieszkę lub włóż kostkę do spłuczki.