Technologia wznoszenia ścian jednowarstwowych wymaga staranności i dużego doświadczenia w tym systemie. Z tego względu, zatrudniając ekipę murarzy, warto wybierać wyłącznie tych wykonawców, którzy są sprawdzeni i polecani przez poprzednich klientów.
Najlepsze materiały do budowy ścian jednowarstwowych
Najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy ścian jednowarstwowych są lekkie odmiany betonu komórkowego. Promocja na bloczki ytong, które doskonale sprawdzają się w tej technologii, pozwoli nam się zaoszczędzić nawet kilka procent w skali całej budowy. Beton komórkowy to charakterystyczne, białe bloczki, które powstają z mieszanki piasku, wapna, cementu i proszku bądź pasty aluminiowej. Wyróżnia je porowata struktura, duża gęstość objętościowa, wytrzymałość na ściskanie oraz wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna. W technologii budowania ścian jednowarstwowych powszechne jest używanie materiałów o parametrach 400 kg/m3 (gęstość) oraz co najmniej 36 cm (grubość). Oprócz bloczków z betonu komórkowego wykorzystuje się także pustaki z ceramiki poryzowanej oraz keramzytobeton. Pierwszy rodzaj materiału powstaje z gliny, której dodatkiem są trociny. W trakcie procesu wypalania drewniane ścinki ulegają degradacji, a ich miejsce zastępują zamknięte pory powietrza. To właśnie ich obecność sprawia, że pustaki ceramiczne cechują się wysokimi parametrami cieplnymi. Keramzytobeton to mieszanina lekkiego betonu z dodatkiem keramzytu (porowate drobiny, które tworzą się w trakcie spiekania gliny). Podczas wznoszenia ścian jednowarstwowych należy wykorzystywać wyłącznie bloczki z wkładkami styropianowymi.
Wieńce, zaprawa i nadproża niezbędne do wzniesienia ściany jednowarstwowej
Do budowy ścian jednowarstwowych poza bloczkami niezbędne są także: zaprawa, nadproża i elementy wieńca. Rodzaj warstwy spoinującej zależy od typu bloczków:
- bloczki betonowe wymagają użycia zaprawy cienkowarstwowej (klejowej), którą nakłada się za pomocą specjalnych kielni;
- pustaki z ceramiki i keramzytobetonu spoinuje się zaprawami ciepłochronnymi. Mają one dodatek perlitu bądź styropianu i kładzie się je na grubość 1 cm.
Nadproża do ścian jednowarstwowych to najczęściej kształtki U lub belki nadprożowe z betonu komórkowego. W przypadku przegród z ceramiki wykorzystywane są belki prefabrykowane, ceramiczno-betonowe, a w ścianach keramzytobetonowych nadproża żelbetowe z dodatkową warstwą izolacji cieplnej. Ostatnim komponentem są wieńce, czyli obwodowe belki żelbetowe. Miejscem ich użycia są punkty, w których strop styka się ze ścianami nośnymi.