Nie ma jednak wątpliwości, że umiejętność nawet komunikacyjnego porozumienia się ułatwia znalezienie zatrudnienia, mieszkania, nawiązania znajomości. Jak więc i gdzie nauczyć się języka przed podjęciem pracy za granicą i na co zwrócić uwagę w czasie tej nauki?
Kurs języka obcego
Planując wyjazd do pracy za granicą, warto zapisać się na kurs językowy. One organizowane są przez wiele instytutów np. szkoły językowe czy instytuty np. Goethe-Institut. Uczestniczyć można również w zajęciach indywidualnych z native speaker. Obecnie w kursach językowych można uczestniczyć nie tylko stacjonarnie, ale i on-line, dzięki czemu nauka jest prostsza i nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Warto też wspomnieć o licznych aplikacjach, które ją ułatwiają np. Buzzu, Babel, DuoLingo.
nauka języka niemieckiego
Specjalistyczne kursy językowe tzw. branżowe organizowane są też często przez instytucje pomagające szukać pracy za granicą. Lekcje języka niemieckiego dla opiekunek na opieka.felizajob.pl/oferta/nauka-jezyka-niemieckiego organizowane są więc przez agencje pośrednictwa zatrudnienia. Ich zadaniem jest podniesienie kwalifikacji pracowników, a tym samym ułatwienie im znalezienie lepiej płatnej pracy.
O czym pamiętać ucząc się języka obcego?
Ucząc się języka pod kątem pracy za granicą, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najlepiej, kiedy zajęcia pozwalają na naukę specjalistycznego słownictwa i nazewnictwa, które przyda się w wykonywaniu obowiązków. Oznacza to, że lekcje języka dla budowlańca powinny uczyć nazw narzędzi, czynności wykonywanych na budowanie itp. Lekcje języka niemieckiego dla opiekunek kładą natomiast nacisk na nazwy chorób, leków, słówek przydatnych u lekarza, w aptece. Skupiają się też na tym, aby nauczyć podstaw swobodnej konwersacji, która ułatwi nawiązanie porozumienia z seniorem.
nauka języka obcego
W jakim stopniu trzeba znać język, aby pracować za granicą?
Im lepsza znajomość języka kraju, w którym chce się pracować, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że aby wyjechać do Niemiec czy Wielkiej Brytanii perfekcyjnie trzeba posługiwać się niemieckim, czy angielskim – na początek wystarczy umiejętność komunikatywnego porozumiewania się. Dobrze, gdy zasób słownictwa pozwala na swobodne zakupy w sklepie, kupienie biletu, zapytanie o samopoczucie, opisanie dolegliwości u lekarza itp. Warto też pamiętać, że im dłużej będzie się przebywać za granicą i ćwiczyć język, tym poziom jego znajomości szybkiej będzie się powiększał.