Przygotowanie materiałów drukowanych jest dzisiaj bardzo łatwe. Wydruki można wykonać w domu na drukarce domowej, ale również można zrobić to w profesjonalnej drukarni. Kiedyś można było korzystać tylko z drukarni offsetowych, które nadal znajdują się w użytku. Teraz często wybierane są także drukarnie cyfrowe. To atrakcyjna alternatywa dla offsetu, która spowodowała, że druk stał się jeszcze bardziej opłacalny.
Czym jest drukarnia cyfrowa?
Drukarnie cyfrowe zaczęły działać wraz z pojawieniem się metody druku cyfrowego. Jest to druk prowadzony we współpracy z komputerami, na urządzeniach, które realizują wydruki bezpośrednio z projektów w formacie elektronicznym. Taką mini drukarnią jest właśnie domowa drukarka atramentowa czy laserowa. Oczywiście, w przypadku firm zajmujących się poligrafią mamy do czynienia ze znacznie większą skalą takich druków, lecz idea pozostaje taka sama. W drukarni cyfrowej można zamówić nawet jeden wydruk na bazie dostarczonego projektu – bez potrzeby przygotowywania specjalnych matryc, jak ma to miejsce w drukarniach offsetowych. Aby zlecić usługę, należy dostarczyć projekt wydruku. Co ważne, projekty nie muszą być takie same, ponieważ w drukarniach cyfrowych można zlecić także personalizację druku, co jest jej dużym atutem.
Zalety drukarni cyfrowych:
-
możliwość wykonania już jednego wydruku – druk jest opłacalny także przy niskich nakładach
-
druk na różnych nawierzchniach – nie tylko na papierze
-
wysoka jakość druku – fotograficzna jakość
-
szybki wydruk – dostępny praktycznie od ręki
-
możliwość personalizacji druku – każdy wydruk może zawierać inne informacje, na przykład inne numery, imiona i nazwiska
-
różne metody uszlachetniania druku – powodują, że gotowe wydruki mogą być jeszcze piękniejsze.
Co można wydrukować w drukarni cyfrowej?
W drukarniach cyfrowych można przygotować różnego rodzaju materiały, dlatego też posiadają one bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej poligrafii. Dobra drukarnia cyfrowa Warszawa to jedno z miast, w którym można skorzystać z tych usług, może przygotować między innymi druki reklamowe – ulotki, foldery, wizytówki, kalendarze, etykiety, plakaty, naklejki na witryny i samochody, bannery, a także inne typy druków, na przykład małe nakłady książek, zaproszenia, bilety, naklejki, dyplomy, certyfikaty.