Definicja
Audyt wewnętrzny ma zazwyczaj charakter konsultingowy. Przeprowadza go podmiot zewnętrzny, który przygotowuje raport, dotyczący sposobu funkcjonowania poszczególnych obszarów w obrębie całego przedsiębiorstwa. Analiza pomaga wdrożyć wartość dodaną w konkretne sektory firmy. Audyt jest pomocą dla przedsiębiorstwa. Na podstawie oceny można udoskonalić funkcjonowanie firmy i prowadzone przez nią działania na rynku. Zaletą procesu jest rzetelność oraz bezstronne podejście podmiotu zewnętrznego. Kontrola dotyczy zazwyczaj obszarów, których dysfunkcja w największym stopniu może obniżyć wyniki osiągane przez przedsiębiorstwo. Audyt wewnętrzny obejmuje m.in. sektor techniczny, informatyczny i finansowy. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie firmy outsourcingowej – https://www.crowe.com/pl/services/konsulting/audyt-wewnetrzny.
Testy penetracyjne
Ataki kontrolowane często utożsamiane są z audytową formą. Operacje te nie mają jednak ściśle określonych wytycznych. Testy penetracyjne polegają na kontrolowanym ataku na system teleinformatyczny przedsiębiorstwa. Weryfikuje się wówczas bezpieczeństwo konfiguracji w stosunku do próby obejścia stosowanych blokad. Atak pozwala wykryć ewentualne błędy ochrony, wynikające z nieprawidłowego oprogramowania. Testy przeprowadzane są przez profesjonalistę w sektorze IT. Przeobraża się on wówczas w potencjalnego hakera, posługującego się m.in. exploitami. Działania te odbywają się jednak za przyzwoleniem zlecającego. Po zakończeniu operacji właściciel firmy dostaje również raport na temat wykrytych dysfunkcji.
Audyt wewnętrzny to świetny sposób na weryfikację poszczególnych elementów w przedsiębiorstwie. Warto więc przeprowadzać go regularnie, korzystając np. z firmy outsourcingowej, której opis usług dostępny jest na stronie https://www.crowe.com/pl.