Czy realizując pasję można stworzyć globalną markę?
House of Walkers Project powstał z inicjatywy marki Johnnie Walker i AIP Seed Capital. Ideą projektu jest inspirowanie i wspieranie osób z pasją i pomysłem, które stawiają pierwsze kroki w biznesie. Johnnie Walker i AIP Seed Capital wierzą, że istnieje społeczne zapotrzebowanie na inicjatywy takie jak House of Walkers Project, które zainspirują Polaków i pomogą polskim firmom stać się wartościowymi, globalnymi markami.
Jak wynika z analizy badawczej przeprowadzonej na zlecenie marki Johnnie Walker przez TNS OBOP, 40% dorosłych Polaków chciałoby prowadzić własną firmę. Natomiast, najczęściej wymienianym przez Polaków czynnikiem sukcesu w biznesie jest dobry pomysł – uważa tak 40% z nas. Niestety, podejmowane inicjatywy wspierające przedsiębiorczość i realizację pomysłów, narzucają skomplikowane procedury i formalne ograniczenia, co zniechęca Polaków (41% badanych wskazuje na ten problem), jednocześnie, wcale nie wspiera najbardziej innowacyjnych pomysłów. Także, w ocenie ekspertów Banku Światowego, Polska jest stosunkowo mało przyjaznym krajem do prowadzenia biznesu. W rankingu Ease of Doing Business znaleźliśmy się na 62. pozycji wśród 183 krajów biorących udział w badaniu.
Dzięki konkursowi House of Walkers Project, każdy, kto ukończył 18 lat i ma śmiały pomysł na biznes, oparty na swojej pasji, może zrealizować swoje marzenie. Tym, co odróżnia konkurs HOWP, jest fakt, że uczestnik nie musi wypełniać skomplikowanych formularzy, czy biznesplanów. Wystarczy, że nagra film prezentujący pomysł i w finale przekona do niego jury – powiedział Michał Groniewski, Senior Brand Manager kategorii whisky w firmie Diageo Polska. Chciałbym przy tym nadmienić, że historia naszej marki to dowód na to, że zaufanie okazane człowiekowi, z pomysłem i pasją, pozwala osiągnąć sukces biznesowy.
W 1819 roku Johnny Walker, będąc jeszcze chłopcem, stracił ojca. Spadek po rodzicu wystarczył na sklepik kolonialny, w którym sprzedawał produkty spożywcze oraz alkohol. Johnny oraz jego potomkowie mieli jednak w sobie pionierskiego ducha i seria ich słusznych decyzji biznesowych doprowadziła do powstania marki whisky nr 1 na świecie – Johnnie Walker. Dzisiaj marka realizując filozofię Keep Walking ma ambicje wspierać zdolnych i pomysłowych ludzi, którzy dążą do osobistego rozwoju i realizacji pasji – dodał Groniewski.
Ambasadorem House of Walkers Project jest Tomek Rygalik – projektant i architekt, który jest przykładem na to, że pasję można przekuć w realny biznes. Zostałem ambasadorem konkursu HOWP, ponieważ z doświadczenia wiem, że to, o czym marzymy, jest możliwe i chciałbym, aby jak najwięcej Polaków było o tym przekonanych. Bliska jest mi filozofia Keep Walking, która na pierwszym miejscu stawia takie wartości, jak rozwój osobisty, realizowanie pasji oraz wytrwałe dążenie do celu – komentuje projektant. Tomek Rygalik należy do powstałego z inicjatywy marki Johnnie Walker klubu House of Walkers i jest jego ambasadorem w Polsce. Członkowie klubu to znani ludzie biznesu, sztuki, sportu. Do tego grona należą m.in.: Richard Branson; kierowcy teamu Vodafone McLaren: Lewis Hamilton i Jenson Button.
Od strony merytorycznej i formalnej konkurs wspiera Fundusz AIP Seed Capital, który funkcjonuje w ramach Polski Przedsiębiorczej. Celem organizacji jest stworzenie najlepszego na świecie systemu wspierania startupów. AIP Seed Capital stworzył nowy, rewolucyjny na polskim rynku model inwestowania w startujące firmy. Trzy razy w roku, w ramach maksymalnie uproszczonego procesu inwestycyjnego, przekazuje startupom z globalnym potencjałem rozwoju, stałe kwoty po 100 000 zł, obejmując przy tym tylko 15% udziałów w nowo utworzonych spółkach. Spółki te, oprócz inwestycji, otrzymują wsparcie w ramach ekosystemu AIP Seed Capital, niezbędne do wejścia na rynek globalny oraz do pozyskania inwestora.
Jacek Aleksandrowicz z AIP Seed Capital komentuje konkurs - Misją ekosystemu Polski Przedsiębiorczej, do której należy fundusz dla startupów AIP Seed Capital, jest uwalnianie potencjału i innowacyjności Polaków. Chcemy zbudować w Polsce najlepszy na świecie system wspierania startupów. Potencjał Polaków nie jest w pełni wykorzystywany. Dotychczasowe inicjatywy biznesowe w zbyt małym stopniu doceniały pasje i pomysły Polaków. House of Walkers Project wypełnia tę lukę szukając nie biznesplanów, ale ciekawych ludzi z pasją i pomysłem na biznes.
Jak wziąć udział w konkursie:
Aby wziąć udział w konkursie, należy przygotować krótki klip (do 5 minut) opowiadający o pomyśle na biznes i zamieścić go na stronie internetowej konkursu: aipseedcapital.pl/houseofwalkers w zakładce „dodaj klip”. Klipy można nadsyłać do 22 kwietnia. Oceny klipów dokona AIP Seed Capital, które wybierze 20 najciekawszych pomysłów na biznes i zaprosi autorów do zaprezentowania się przed jury. Jurorzy wybiorą od jednego do pięciu laureatów. Patronat medialny nad konkursem objęły: Newsweek Polska, Forbes oraz radio TOK FM.
Tomek Rygalik
Projektant oraz wykładowca prowadzący pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie (PG13). Pełni także funkcję dyrektora artystycznego Comforty - wiodącej polskiej marki meblowej. Zrealizował wiele projektów dla prestiżowych klientów na całym świecie, m.in. dla DuPont/Corian, Moroso, Artek, Iker, Noti, ABR, Heal's, Ideal Standard, Pfleiderer, BOZAR i polskiej prezydencji w UE. Jego projekty prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Berlinie, Londynie, Mediolanie, Monachium, Nowym Jorku, Tokyo, Walencji. Długa lista publikacji zawiera m.in. takie tytuły jak Blueprint, Experimenta, ICON, Interni, Wallpaper, a także New York Times i Financial Times.