Certyfikacja ISO 9001 jest niekiedy koniecznością, gdyż coraz więcej klientów żąda, aby ich dostawcy pracowali zgodnie z tą normą. Jednak firmy wdrażają SZJ też z własnej inicjatywy, ponieważ widzą realne korzyści, jakie można osiągnąć dzięki standaryzacji.
Certyfikacja ISO 9001 – co można dzięki niej zyskać?
W praktyce wyróżnia się osiem głównych korzyści w zastosowaniu certyfikowanego systemu zarządzania jakością ISO 9001:
- Otrzymuje się obiektywny dowód, że organizacja przywiązuje wagę do jakości i że regularnie jest ona sprawdzana w niezależnych badaniach. Takie zaangażowanie zwiększa zaufanie do firmy.
- Osiąga się wyższą wydajność operacyjną. Przedsiębiorstwa, które uważają zarządzanie jakością za integralną część swojej działalności, lepiej dysponują swoimi zasobami.
- Certyfikacja ISO 9001 podnosi jakość usług i zwiększa świadomość pracowników.
- Certyfikowany system zarządzania jakością ISO 9001 zapewnia jasne procesy i struktury, a także określa zadania i obowiązki w całej organizacji. Wpływa to na efektywność personelu, co poprawia atmosferę pracy i zmniejsza niezadowolenie wśród pracowników.
Firmy, które są zainteresowane wdrożeniem certyfikacji ISO 9001, więcej informacji znajdą na stronie https://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/quality.
- Certyfikacja ISO 9001 pozwala wykryć i zidentyfikować problemy w odpowiednim czasie. Oznacza to, że można szybko podjąć kroki naprawcze, aby uniknąć tych samych błędów w przyszłości.
- Wdrażanie standardów uświadamia pracownikom, partnerom, klientom i światu zewnętrznemu, że zadowolenie konsumentów jest podstawą działalności danej firmy.
- Certyfikowany system zarządzania jakością ISO 9001 zapewnia pozytywny wizerunek korporacji, co pozwala znacznie wybić się na tle konkurencji.
- Certyfikacja ISO 9001 otwiera nowe kanały dystrybucji i współpracy, ponieważ coraz więcej firm chce być kojarzona tylko z przedsiębiorstwami przestrzegającymi międzynarodowych wymogów.