czwartek, listopad 21, 2024
środa, 12 grudzień 2018 21:31

Wyjazdy integracyjne, czyli sposób na rozwój zespołu

Przez niespełna 30 lat polski biznes wysłał setki tysięcy pracowników na wyjazdy integracyjne. Przez ten czas wokół wyjazdów firmowych narosło wiele legend, prawd i mitów. Czym są dzisiaj wyjazdy integracyjne i jak korzystają z nich współcześni managerowie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w treści artykułu.

 

Wyjazdy integracyjne ewoluowały wraz z rozwojem świadomości biznesowej wśród polskich rekinów rynku kapitalistycznego. Przeszły drugą drogę, od zakrapianych wyjazdów zakładowych, aż do złożonych agend programowych z udziałem wyspecjalizowanych narzędzi integrujących zespoły. W okresie, w którym rozwijały się agencje eventowe, a Klienci stawali się coraz bardziej świadomi możliwości związanych z organizacją wyjazdów integracyjnych, rosły także oczekiwania wobec organizowanych wydarzeń firmowych. Managerowie HR zaczęli przyglądać się wnikliwie grom team building, które okazały się pomocne przy zgrywaniu zespołów i tworzeniu skutecznych grup projektowych. Zarządzający firmami zauważyli także, że po integracji firmowej ludzie czują się wobec siebie swobodniej. Rośnie poczucie bezpieczeństwa w relacjach międzyludzkich oraz polepsza się komunikacja. W wielu dużych firmach zadecydowano, by integracja firmowa zagościła na stałe w życiu zawodowym, jako jeden z nieodzownych elementów, który w sprawny sposób integruje nowe zespoły, pobudza stare do działania oraz wpływa pozytywnie na skuteczność w pracy.

Nagle okazało się, że wyjazdy integracyjne można konstruować w taki sposób, by wpływały pozytywnie na podniesienie określonych kwalifikacji zawodowych. Chodzi głównie o komunikację, współpracę w grupie, zarządzanie, delegowanie zadań, czy też inne obszary miękkie. Najlepszym przykładem zastosowania wyjazdu integracyjnego do edukacji zespołu pracowniczego są projekty szkoleń outdoorowych, na których uczestnicy dostają do wykonania określony zestaw zadań, wg. wcześniej ustalonych wytycznych. Może to być 2 dniowa wyprawa traperska, podczas której napotykać będą przygotowane dla nich wcześniej trudności, z jakimi powinni sprawnie radzić sobie jako zespół, jak w codziennej rywalizacji na rynku. Dodatkowo nad przebiegiem takich programów czuwają instruktorzy, trenerzy biznesu, czy też psychologowie. Rolą obsługi jest dbanie o bezpieczeństwo uczestników, przeprowadzenie zespołu przez pełen program, oraz przekazanie cennej informacji zwrotnej zespołowi. Można zrobić to podczas całodniowego szkolenia, zorganizowanego zaraz po zakończeniu wyprawy. Uczestnicy takiego wyjazdu integracyjnego, oprócz bagażu niesamowitych wspomnień, otrzymają praktyczną wiedzę, jak radzić sobie w czekającymi na nich trudnościami w życiu zawodowym. Czy taki wyjazd integracyjny w połączeniu z wieczorną kolacją bankietową oraz relaksem można nazwać jeszcze wyjazdem integracyjnym? Czy jest to może już coś więcej? Wydaje się, że oprócz standardowej integracji zespołu, taki projekt ma przede wszystkim rozwijać zespół, czyli jest nastawiony głównie na podniesienie kompetencji.

Wyjazdami integracyjnymi interesuje się coraz więcej firm szkoleniowych, a coraz więcej agencji eventowych interesuje się obszarami szkoleniowymi. Nie bez powodu integracja firmowa miesza się mocno z obszarem rozwojowym. Tam gdzie pojawiają się ludzie i rozpoczyna się proces integracyjny, pojawiają się także nowe sytuacje, nowe obszary do działania i nowe obserwacje. Jeśli połączymy to profesjonalnie w jedną całość, wychodzi z tego wyjazd integracyjny, który oprócz zawężenia relacji między pracownikami da nam jeszcze konkretne zyski kompetencyjne. Reasumując stwierdzić należy, że profesjonalnie zorganizowane wyjazdy integracyjne, to jedno ze skutecznych narzędzi do rozwoju zespołów pracowniczych.