Pasy transportowe – główne zastosowania
Do najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia ładunku w transporcie zaliczają się pasy transportowe. Można je stosować w niemalże każdym rodzaju transportu. Pas transportowy używa się zarówno do lekkich ładunków przewożonych na przyczepie, jak i cięższych – np. na naczepie.
Wbrew pozorom, pasy mocujące stosuje się nie tylko w typowym transporcie. Bardzo często są używane np. jako element mocujący wszelkiego rodzaju rzeczy np. banery, stojaki, uchwyty czy urządzenia. Tak szerokie wykorzystywanie pasów mocujących jest w ogóle możliwe dzięki temu, że na rynku są dostępne różne rodzaje pasów, począwszy od pasów jednoczęściowych i dwuczęściowych, które mogą mieć nie tylko różne szerokości i parametry, ale również niestandardowe haki czy napinacze.
Podstawowy obowiązek każdego przewodnika – odpowiednie zabezpieczenie ładunku
Dobre zabezpieczenie przewożonego ładunku jest ważne, ponieważ stanowi jeden z głównych obowiązków przewoźnika, który dodatkowo jest regulowany odpowiednimi przepisami. Sposób umieszczenia i mocowania ładunków na pojeździe określa Kodeks Drogowy, a konkretniej ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Natomiast sam sposób zabezpieczenia ładunku w transporcie dokładnie reguluje unijna norma PN-EN 12195-1.
Odpowiednie zabezpieczenie ładunku ma na celu przede wszystkim ochronę kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego, a także samego ładunku. Dodatkowo ze względu na to, że jest obarczone pewnymi przepisami, to nieprzestrzeganie zasad prawidłowego zabezpieczenia ładunku wiąże się z sankcjami. Przewoźnicy, którzy nie przyłożą odpowiedniej staranność do dobrego zabezpieczenia ładunku muszą liczyć się z możliwością nałożenia kary w wysokości od 100 do 300 złotych.