Przenoszenie doświadczeń z Social Media do systemów wykorzystywanych w przedsiębiorstwach może przynieść ogromne korzyści. Dlaczego?
Zaufanie do współpracowników
Pracownicy często bardziej ufają kompetencjom współpracowników niż profesjonalnych trenerów. Najlepsze metody pozyskiwania nowych klientów? Działające sposoby na zwiększanie sprzedaży? Praktyczne doświadczenia w radzeniu sobie z bardzo wymagającymi klientami? Taką wiedzą dysponują współpracownicy. Wszystko to sprawia, że nawet bardzo doświadczeni specjaliści chętnie pytają o porady swoich kolegów. Liczą, że dzięki temu otrzymają dużą dawkę praktycznej wiedzy, którą szybko wykorzystają w codziennej pracy.
Stosowanie narzędzi znanych z Social Media – jak na przykład grupy dyskusyjne – sprawia, że dzielenie się wiedzą jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. A sprawna moderacja tematyką poruszaną na grupie pozwala firmom realizować cele szkoleniowe z zakresie większym niż w przypadku tradycyjnych form budowania kompetencji.
Zaangażowanie w szkolenia e-learning
Przenoszenie doświadczeń z Social Media do systemów e-learning pozwala także na budowanie zaangażowania pracowników. Otóż okazuje się, że o wiele chętniej uczestniczą oni w szkoleniach, których formuła pozwala na nieskrępowaną wymianę poglądów i opinii. Zwiększeniu ulega także skłonność do zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi. Można zatem stwierdzić, że udział w szkoleniu e-learning zawierającym elementy Social Media staje się dużo bardziej wartościowy dla wszystkich jego uczestników. Także dla trenerów.
Co ważne, uczestnicy szkoleń organizowanych w mniej formalny sposób bardzo chętnie angażują się w tworzenie treści szkoleniowych. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie ich doświadczeń, a także zmniejsza pracochłonność niezbędną do przygotowania wartościowych kursów.
Łatwiejsza identyfikacja potrzeb szkoleniowych
Stosowanie narzędzi znanych z Social Media w systemach e-learning pozwala także na identyfikację przyszłych potrzeb szkoleniowych. Analiza tematów pojawiających się w grupach dyskusyjnych umożliwia dopasowanie programu planowanych szkoleń do wymogów poszczególnych pracowników.
Można zatem stwierdzić, że dzięki narzędziom Social Media system e-learning może zmienić się w swoisty system CRM, dzięki któremu zarządzanie szkoleniami w firmie stanie się łatwiejsze i przede wszystkim bardziej skuteczne.
Rozwiązania szyte na miarę
Niestety stosowanie narzędzi Social Media w systemach e-learning nie jest jeszcze standardem rynkowym i dlatego trudno je spotkać w rozwiązaniach „pudełkowych”. Jednak duża popularność wśród uczestników i udowodniona skuteczność sprawiają, że warto spieszyć się z ich wdrożeniem i szukać dostawców oprogramowania dysponujących wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do przygotowania odpowiednich systemów.