niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 08 maj 2018 17:01

Czym są separatory?

Separator jest to powszechnie używany mechanizm umożliwiający oczyszczenie ścieków przed doprowadzeniem ich do kanalizacji.

 

Wszystkie separatory wykorzystuje się do oczyszczania wód deszczowych, roztopowych i poprocesowych z terenów, które najbardziej zagrożone są skażeniem wszelkiego typu substancjami ropopochodnymi (np. stacje paliw oraz parkingi dla samochodów). Każdego rodzaju separator zbudowany jest z paru kluczowych detali, w których zachodzą poważne procesy, mające wpływ na właściwe oczyszczenie ścieków.

Do najważniejszych podzespołów tego urządzenia zalicza się przede wszystkim komorę separacyjną, w której dzieją się dwa priorytetowe procesy, czyli sedymentacja części trwałych i flotacja oleju. Ścieki, przepływając przez taki mechanizm zostają za pomocą różnorakich procesów w sposób mechaniczny separowane. Wszelkiego typu oleje i emulsje zostają bowiem na powierzchni, a pozostałe ścieki, już pozbawione tych substancji, odprowadzane są do kanalizacji. Ażeby przyśpieszyć zachodzące tutaj zjawisko separacji, stosuje się specjalne pakiety koalescencyjne, które mają wykorzystanie do łączenia drobnych kropel oleju w większe. Drugim istotnym podzespołem jest również osadnik, który wykorzystuje moc grawitacji. To w tym urządzeniu akumuluje się warstwa tłuszczu, która jest zatrzymywana między dopływem a odpływem.

Trzeba jednakże pamiętać, iż wszystkie urządzenia separacyjne tego rodzaju różnią się pomiędzy sobą nie tylko formatami, ale także przeznaczeniem. Inaczej pracuje separator tłuszczu, a w zupełności inaczej separator różnorakich substancji ropopochodnych. Tym samym do określonych separatorów nie można odprowadzić ścieków zawierających substancje odmienne aniżeli te, które zostały przewidziane przez producenta. Przed instalacją separatora konieczne jest właściwe określenie jakości oraz ilości odprowadzanych ścieków, biorąc przede wszystkim pod uwagę kilka istotnych parametrów, czyli maksymalny obieg konkretnych ścieków, temperaturę odprowadzanych ścieków, faktyczną gęstość odprowadzanego oleju oraz tłuszczu, który będzie podlegał separacji, wpływ wszystkich bodźców wspomagających oczyszczenie. Na pierwszy rzut oka instalacja separatora może wydawać się złożonym przedsięwzięciem.