środa, styczeń 22, 2025
wtorek, 30 maj 2017 14:02

Prowadzenie firmy cateringowej

Przedsiębiorca chcący otworzyć biznes w branży spożywczej musi się liczyć przede wszystkim z koniecznością uzyskania zatwierdzenia od powiatowego inspektora sanitarnego.

Taki sam obowiązek posiadają osoby, których marzeniem jest prowadzenie nieco innej działalności, jaką jest firma cateringowa. Warunek ten jest uregulowany w rozporządzeniu unijnym oraz w ustawie z 25 sierpnia 2006 roku, która dotyczy bezpieczeństwa żywności i żywienia.

Czego tak naprawdę dotyczą wspomniane wyżej regulacje? Odnoszą się one głównie do zapewniania zgodności żywności z wymogami prawnymi na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania oraz dystrybucji. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo produkowanej żywności spoczywa na przedsiębiorstwie sektora spożywczego. W załączniku do rozporządzenia znalazły się również dokładne opisy warunków higienicznych, jakie powinny panować w przedsiębiorstwach z wspomnianego sektora.

Usługi cateringowe są wbrew pozorem ciężkim kawałkiem chleba, jak to zwykło się mówić. Jak widać po poprzednich akapitach, już na początku taki przedsiębiorca jest zobowiązany do spełnienia bardzo wielu norm i warunków, których następnie należy przestrzegać przez cały czas funkcjonowania biznesu. Naturalnie, są to wszystko sprawy związane z wytwarzaniem pożywienia, które ma być smaczne i przede wszystkim bezpieczne dla osób, które je będą spożywać. Niemniej jednak, te wszystkie zasady mogą bardzo przytłoczyć początkujących przedsiębiorców.

Nie powinniśmy się jednak przerażać, gdyż po uporaniu się z tym wszystkim formalnościami, prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze cateringowym jest doskonałym pomysłem na biznes. Rację przyznają z pewnością wszystkie te osoby, które mają do czynienia właśnie z taką firmą w charakterze właściciela. Niemniej jednak, jeżeli planujemy związanie swojej kariery z branżą cateringową a nie mamy z nią wielkiego doświadczenia, to z pewnością warto poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, kto odnajdzie się w zawiłych prawach związanych z prowadzeniem takiej działalności. Jeżeli nie znamy nikogo takiego, to zawsze możemy zwrócić się o pomoc do prawnika, który z pewnością pomoże nam dobrze zrozumieć prowadzenie firmy cateringowej od strony prawnej.