Kim jest lider?
Lider jest przywódcą, który przewodzi na przykład zespołowi pracowniczemu, ale w niewymuszony sposób. Ludzie chcą za nim podążać i osiągać założone cele. Lider motywuje pracowników, sprawia, że czują się oni docenieni. Odczuwają wsparcie ze strony przywódcy i wiedzą, że pomoże im rozwiązać każdy problem, z jakim się do niego zwrócą. Cechą dobrego przywódcy jest zdolność do wskazywania kierunku, doprowadzania do wspólnych wniosków i celów. Liderem nie można zostać poprzez awans na wyższe stanowisko pracy. Można stać się nim poprzez to, jak się jest postrzeganym przez podwładnych.
5 zasad postępowania lidera
Każdy mocny lider potrafi w sposób ukierunkowany i niezwykle skuteczny zmotywować pracowników, zwiększyć ich wydajność i zaangażowanie. W tym celu posługuje się 5 prostymi zasadami:
1. Podkreślanie mocnych stron pracowników
Nie dość, że przywódca powinien doskonale znać zespół, któremu przewodzi, to na dodatek musi być świadom, jakie mocne i słabe strony posiadają jego pracownicy. Tylko dzięki temu będzie w stanie właściwie wykorzystać atuty podwładnych i zbudować efektywnie pracujący zespół. Niwelując słabe strony poszczególnych pracowników, jednocześnie eliminuje słabe punkty, które mogłyby negatywnie wpłynąć na realizowany projekt.
2. Wykorzystanie własnych mocnych stron
Lider musi wiedzieć, w czym jest dobry, a o czym nie ma przysłowiowego „zielonego pojęcia”. Jego mocne strony stanowią o jego pozycji w przedsiębiorstwie i o tym, dlaczego zajmuje takie, a nie inne stanowisko. Jeśli potrafi przyznać się do swoich słabości, w oczach podwładnych staje się bardziej „ludzki” i uczynią oni wszystko, aby ułatwić mu realizację zadań, w których nie czuje się zbyt pewny. Powinien wiedzieć, jaka jest jego wartość w pracy zawodowej i wykorzystywać to na swoją korzyść.
3. Chwalenie innych
Pozytywne podejście do zarządzania pracownikami procentuje tym, że czują się oni docenieni, a nawet niezbędni w miejscu swojej pracy. Lider powinien koncentrować się na sukcesach pracowników, ponieważ poprawia to wydajność pracy wszystkich w zespole, wzbudza zaufanie pracowników. Wiedzą oni, że szef potrafi docenić ludzi i widzi, że starają się o jak najlepsze efekty, choć niekoniecznie zawsze osiągają ustanowione cele.
4. Subtelne dostrzeganie błędów
Wytykanie pracowników błędów na każdym kroku podkopuje ich pewność siebie, wiarę we własne umiejętności i zdolności. Pracownik obawia się podjęcia jakiejkolwiek aktywności w obawie, że znów zostanie skrytykowany przez menagera. Takie podejście nie cechuje lidera. Dobry przywódca będzie na osobności rozmawiał z pracownikiem o jego potknięciach. Wspólnie z nim postara się wypracować jak najlepszą drogę rozwiązywania problemów.
5. Docenianie wspólnych i indywidualnych sukcesów
Lider docenia małe i wielkie sukcesy pracowników, jak i całego zespołu. Potrafi zabrać wszystkich na uroczystą kolację, czy po prostu pochwalić podwładnych podczas spotkania roboczego w obecności zarządu firmy. To sprawia, że staje się on inspiracją do działania dla innych. Chcąc zasłużyć na pochwałę lidera, pracownicy dają z siebie wszystko.
Być liderem
Liderem można się urodzić, ale pewne cechy świadczące o tym, że ktoś nim jest, można nabyć w toku szkoleń i kursów. Stając się prawdziwym przywódcą nie należy zapominać o tym, co najważniejsze w pracy z innymi i w przewodzeniu zespołem pracowniczym - empatia, zaufanie, autorytet, pochwały i motywacje pozapłacowe.
Autor artykułu Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego nieprzerwanie od 2007 roku |