czwartek, listopad 21, 2024
wtorek, 01 grudzień 2015 13:40

Franczyza - dobry pomysł na biznes?

Dzisiejszy rozwój gospodarki daje wiele możliwości. W związku z tym coraz więcej młodych osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Fakt, że początki mogą wydawać się trudne, jednak pieniądze zarobione własną pracą oraz rozwijanie siebie dają wiele satysfakcji. Szczególnie, gdy robimy to, co lubimy.

W pierwszej chwili każdy chce prowadzić biznes, który będzie wyróżniał się innowacyjnością i oryginalnością. Jednak później przychodzi chwila zastanowienia i szukamy rozwiązań, które pozwolą nam spokojnie się rozwijać oraz dadzą gwarancję odpowiedniego zarobku. Jaki pomysł na własny biznes może okazać się strzałem w dziesiątkę?

Ciekawym rozwiązaniem jest franczyza. Najprościej rzecz ujmując jest to korzystanie z tego, co oferują duże, popularne marki przy jednoczesnym zarabianiu dla siebie. Taki rodzaj ma wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Najczęściej franczyza wykorzystywana jest w branży gastronomicznej (sieci popularnych amerykańskich restauracji i pizzerii) oraz kosmetycznej (np. salony fryzjerskie działające pod patronatem marek producentów preparatów do pielęgnacji włosów).

Dlaczego warto rozpocząć taki biznes? Przede wszystkim korzystamy z renomy, jaką zyskała wybrana przez nas marka przez lata działalności na rynku. W ramach opłaty na rzecz franczyzodawcy, franczyzobiorca otrzymuje upoważnienie do korzystania z nazwy, znaku towarowego, wypracowanych metod prowadzenia działalności oraz technologii opracowanej przez firmę. W ramach umowy franczyzobiorca może też liczyć na pomoc handlową i techniczną ze strony franczyzodawcy.

Wybierając taką działalność można zdecydować się na jedną z jej form:
- indywidualną;
- sieciową;
- subordynacyjną;
- partnerską;
- master franchising.

Decydując się na prowadzenie własnego biznesu w ramach umowy franczyzowej musimy pamiętać również o tym, że wiąże się to z opłatami na rzecz franczyzodawcy. Taka umowa też ogranicza nieco naszą samodzielność w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem indywidualnej działalności.