piątek, styczeń 03, 2025
poniedziałek, 11 maj 2015 17:31

Lokata czy fundusz inwestycyjny - na co powinniśmy się zdecydować?

Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że warto zadbać o swoją finansową przyszłość. Można zrobić to na kilka sposobów. Warto o tym pomyśleć, aby pomnożyć swoje obecne finanse i cieszyć się z zysków w przyszłości.
Zdecydowanie najczęściej decydujemy się na pomnażanie swoich oszczędności poprzez zamrożenie ich na lokatach terminowych.

Niektórzy z nas również decydują się alternatywną opcję pomnażania finansów a mianowicie przez kupno jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Oba instrumenty finansowe umożliwiają nam możliwość pomnożenia swojego kapitału. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się warunkom, ponieważ lokata oraz fundusz inwestycyjny znacznie różnią się od siebie. W szczególności w ryzyku ponoszenia strat.

Lokata bankowa
Lokata bankowa jest umową pomiędzy klientem a bankiem na określonych z góry warunkach: długości trwania lokaty oraz oprocentowania środków. Dobra lokata nie tylko ochroni nasze pieniądze przed inflacją, ale również pozwoli zarobić kilka procent od złożonego kapitału. Musimy pamiętać o tym, że wpłacając gotówkę na lokatę możemy ją odzyskać dopiero po upływie terminu umowy. Jeżeli zrobimy to wcześniej automatycznie tracimy uzyskane do tej pory odsetki. Wysokość naszych zysków zależy głównie od oprocentowania naszej lokaty. Aktualne stawki oprocentowania najlepszych lokat znajdziesz w rankingu lokat bankowych z maja 2015. Lokata jest jedną z najbezpieczniejszych metod oszczędzania.

Fundusz inwestycyjny
Funduszem inwestycyjnym możemy określić wspólne inwestowanie. Polega to na wspólnym lokowaniu swoich pieniędzy przez tzw. uczestników funduszu. Możemy rozróżnić kilka podziałów funduszy inwestycyjnych, a podstawowym są fundusze otwarte i zamknięte. Różnicuje ich poziom ryzyka poniesienia ewentualnych strat. Wybierając fundusz sami decydujemy kiedy kupujemy a kiedy sprzedajmy jednostki, nie tracąc przy tym naszych zysków. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas zakupu jednostek pobierana jest opłata manipulacyjna. Musimy również zwrócić uwagę na to, że ciężko jest przewidzieć przyszłą wartość jednostki funduszu. Nie istnieje żadna gwarancja, że wartość osiągnięta w ostatnim okresie, zostanie osiągnięta w przyszłości.

Ryzyko
Lokaty bankowe są wyjątkowo bezpiecznym produktem inwestycyjnym, dlatego tak wiele osób się na nie decyduje. Każdy kto zdecydował się na pomnażanie swojego kapitału poprzez lokaty bankowe, ma pewność, że ostatecznie jego oszczędności powiększą się. Ponadto mamy również bezpieczeństwo ewentualnego zwrotu naszej gotówki. Gwarantuje nam to Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w przypadku przypuśćmy upadłości naszego banku jest zobowiązany do zwrotu nawet do 100 tys. euro naszej gotówki. Fundusze inwestycyjne są zdecydowanie bardziej ryzykowne. Zarobek na nich zależy w głównej mierze od tego, jak zachowywać się będą w danym momencie rynki finansowe. Zatem kupując udziały w funduszu inwestycyjnym, musimy mieć świadomość, że różne komplikacje czy kryzysy mają bezpośredni wpływ na nasze zarobki. Mogą nas narazić na mniejsze zyski, a nawet straty.

Dostęp do naszych pieniędzy
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dostęp do naszych finansów wpłaconych na lokatę bankową jest zupełnie ograniczony. Nie możemy wpłacać ani wypłacać gotówki podczas trwania depozytu. Zatem zanim zdecydujemy się na lokatę, musimy przemyśleć swoją obecną sytuację finansową. Warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zamrozić swoją gotówkę na dłuższy okres czasu, bez żadnego dostępu do niej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku funduszy inwestycyjnych. W większości przypadków istnieje możliwość wycofania się z inwestycji w dowolnym momencie, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Zatem na co najlepiej się zdecydować? Tą decyzję każdy musi podjąć indywidulanie i dostosować metodę oszczędzania do własnych potrzeb. Bardzo trudno jednoznacznie wskazać, która z opcji pomnażania kapitału jest korzystniejsza. Lokatę z pewnością warto polecić osobom, które obawiają się ponoszenia strat i nie lubią podejmować ryzyka.