Zabezpieczenia kredytów dla firm
Hipoteka
Hipoteka jest najbardziej popularna i najczęściej wykorzystywana wtedy, gdy firma potrzebuje pieniędzy na inwestycje budowlane, ale nie tylko. Hipoteka polega na wpisaniu do księgi wieczystej nieruchomości banku, co powoduje, że ma on pierwszeństwo przed właścicielem nieruchomości do dochodzenia praw o nie. Dlatego jeśli kredytobiorca nie spłaca rat, bank po prostu może sprzedaż nieruchomość.
Zastaw
To mniej popularna forma zabezpieczenia, podobna jest ona do hipoteki. W przypadku zastawu kredytobiorca przekazuje bankowi czy innej instytucji finansowej jakąś ruchomość, może być to na przykład sprzęt, który ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Gdy nie zostanie on spłacony, rzecz zostaje przejęta i sprzedana przez bank.
Cesja
Cesja wierzytelności jest również często stosowna. To umowa, którą zawierają ze sobą klient oraz bank, a która polega na tym, że klient przenosi prawa do otrzymywania pieniędzy z jakiegoś źródła, na przykład ze sprzedaży, na bank. To inaczej zrzeczenie się określonych świadczeń na rzecz banku.
Poręczenie wekslowe lub weksel własny
W przypadku poręczenia wekslowego, poręczyciel jest zobowiązany na równi z wystawcą weksla do płacenia rat za kredyt. Weksel własny zobowiązuje z kolei swojego wystawcę do bezwarunkowego dokonania zapłaty określonej kwoty na rzecz odbiorcy weksla.
To tylko niewielka część możliwych metod zabezpieczenia kredytu firmowego. Są one stosowane zarówno przez banki, jak i przez instytucje pozabankowe. Często różne formy zabezpieczeń są ze sobą łączone w ramach jednego kredytu. atkaczyk.1984 http://artykuly.marleny.pl