wtorek, styczeń 21, 2025
środa, 25 maj 2011 18:53

Jak działają firmy kurierskie w Polsce?

W erze zakupów internetowych istotną rolę odgrywają firmy kurierskie. Jaką drogę musi przebyć paczka, zanim trafi w nasze ręce? Jakimi zasadami rządzi się rynek firm kurierskich?

Jak doskonale wiemy, przy okazji prowadzenia jakiekolwiek sprzedaży, transport oraz logistyka odgrywają znaczącą rolę. Obecnie na polskim rynku mamy do dyspozycji kilka potężnych firm kurierskich i do nas należy wybór, z pomocy której skorzystamy. W większości firm w Polsce i na świecie podstawowe usługi kurierskie świadczone są według podobnych standardów. Jak to wygląda w naszym kraju?

Najbardziej popularna usługa, jaką jest zlecenie przesyłki, realizowana jest w następujący sposób. Na pierwszym etapie paczka odbierana jest od klienta przez danego przewoźnika i dostarczana do najbliższego oddziału firmy kurierskiej. Jeśli odbiorca paczki znajduje się na terenie tego samego oddziału, jej kolejnym krokiem jest przydzielenie kurierowi, który następnego dnia dostarczy ją do odbiorcy. Jeśli odbiorca znajduje się poza takim obszarem, paczka dostarczana jest tzw. „wahadłem” do sortowni, a następnie do kolejnego oddziału. Tam przydzielana jest następnemu kurierowi w celu dostarczenia do odbiorcy.

Ważną rolę odgrywa w tym procesie usprawnienie współpracy z klientem poprzez wprowadzenie funkcjonalności, dzięki którym klienci w szybki i łatwy sposób będą mogli skorzystać z szerokiego wachlarza usług oferowanych przez firmę kurierską. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest np. stałe informowanie klienta o statusie realizacji zamówienia poprzez system wiadomości SMS lub e-mail. Takie usprawnienie może również polegać na przygotowaniu modułu obsługi wysyłek w sposób zautomatyzowany, dostępny z pozycji serwisu internetowego firmy.

Każdy przedsiębiorca dąży do obniżenia kosztów m. in. związanych z logistyką zamówienia. Jednym ze sposobów obniżenia kosztów wysyłki kurierskiej, w przypadku dużych firm, jest negocjacja cen z firmami kurierskimi. Jeśli jednak przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na taką negocjację, najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z pośrednikiem usług kurierskich. Taki pośrednik – z tytułu dużej ilości wysyłanych paczek – jest w stanie zaoferować niższe ceny niż konkurencja.

Dużą rolę w przypadku firm kurierskich odgrywa także czas, jaki jest potrzebny do przygotowania i realizacji zamówienia. Każdy z nas chciałby mieć go jak najwięcej, dlatego każda optymalizacja w tym kierunku przynosi ogromne korzyści. Automatyczne generowanie listu przewozowego oraz szereg innych działań, które dokonywane są przez różnego rodzaju mechanizmy, pozwala ograniczyć koszty funkcjonowania firmy, a co za tym idzie – zagwarantować klientowi niższe ceny. Jak doskonale wiemy, obsługa tych samych działań przez pracownika sklepu to dodatkowy koszt.

Źróło: www.artelis.pl

Autor: spueradmin12