środa, grudzień 18, 2024
wtorek, 24 wrzesień 2013 21:08

Nowa księgarnia internetowa - czy to jeszcze opłacalne?

Wpisuję w Google hasło „księgarnia internetowa”. I co? Wyniki wyszukiwania oszalały! Możemy przeglądać cały dzień wyniki na to hasło, a one się nie kończą! Jako, że od kilku lat prowadzę księgarnię w sieci, muszę przyznać, że tak dużej konkurencji nie było nigdy, a ona wciąż rośnie! Czy oznacza to, że zakładanie nowych księgarni internetowych stało się po prostu nierentowne?

Czy nie ma już luki, w którą nowa księgarnia internetowa może się „wepchnąć”?
Trudno jednoznacznie wyrokować. Pewne jest jedno, „śmierć i podatki”, jak to mówił kiedyś pewien amerykański polityk. Ale wracając do tematu, PO PIERWSZE potencjalnie znacznie większe korzyści finansowe powinniśmy odnieść dzięki prowadzeniu internetowej, a nie zwykłej księgarni. Wynika to z tego, iż można poczynić znaczne oszczędności na wynajmie lokalu, gdyż usytuowanie „zwykłej” księgarni w dobrym miejscu raczej do tanich nie będzie należeć. Co innego księgarnia internetowa – jej działalność możemy prowadzić nawet z domu. A tańszy lokal oznacza tańsze ceny książek. Analiza pozwala nam zauważyć, że znacznie bardziej dochodowa będzie księgarnia internetowa.
Szansą zarówno księgarni internetowych jak i sklepów internetowych jest wzrost osób korzystających z sieci i kupujących w niej. Nie będę rozwodził się nad tym, dlaczego ludzie kupują coraz częściej w sieci, gdyż jest to aż nadto oczywiste. Księgarnia internetowa może upatrywać w tym swoje szanse . Trzeba w ofercie mieć jednak tanie książki, bo czy ktoś lubi przepłacać?
Aby nasza księgarnia internetowa odniosła sukces, trzeba zainwestować w reklamę, ale musi być ona chwytliwa i skuteczna. Zanim jednak zajmiemy się promocją serwisu, powinniśmy przygotować stronę internetową w taki sposób, aby była funkcjonalna, a przede wszystkim przyjazna dla klienta. Trzeba też prowadzić rekonesans jakiego klienta mamy „ustrzelić”. Ważne jest też to, aby w sklepie dużo się działo – czyli promocje, newsletter, programy dla kupujących. Ale aby to wszystko razem miało szansę powodzenia, trzeba zająć się najpierw tym, aby nasza strona była wysoko w wynikach wyszukiwania. Ale jak to zrobić?
Pozycjonowanie serwisu, bo o nim tutaj mówimy, to dokonywanie czynności, które spowodują, że będziemy się wyświetlać wysoko na dane słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania. Najpierw jednak należy zoptymalizować serwis (czyli sprawić, aby był przyjazny dla Google), a następnie zacząć żmudny proceder zdobywania odnośników do naszej strony. Trzeba jednak pamiętać, że niewiedza, bądź wiedza niekompletna, częściej szkodzi niż pomaga, więc należy rozważyć, czy warto pozycjonować na własną rękę! Bez pozycjonowania szanse na sukces są niewielki, wg mnie kwestią czasu jest, kiedy każdy sklep internetowy będzie korzystał z fachowej pomocy pozycjonerów. wpisywacz.eu