Katalogi stron internetowych – szansa czy zagrożenie dla strony?
Rosnąca liczba katalogów internetowych nie zawsze przekłada się na ich jakość. Trzeba umieć odróżnić wartościowe katalogi, bogate w treść od tych, które nie przedstawiają żadnej wartości. Nie warto dodawać strony do wszystkich katalogów, które znajdziemy w Internecie, bo skutki mogą być przeciwne do zamierzonych.
Wybierając katalogi, w których umieszczamy link do swojej strony, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Przede wszystkim wybierajmy te o przejrzystej strukturze, najlepiej tematyczne, wymagające stworzenia własnego opisu, który trzeba ręcznie dodać. Powinny to być moderowane katalogi, w których redaktorzy dbają o jakość wpisów. Warto zwrócić uwagę na PageRank katalogu - im jest on większy, tym lepiej.
Moderowane katalogi z wysokim PageRank mają dużą siłę przebicia, wiele z nich cieszy się zaufaniem wyszukiwarek.
Ponieważ nie każdy link ma taką samą wartość, dodając wpis do katalogu, trzeba być ostrożnym, bo można stronie zaszkodzić. Należy wystrzegać się katalogów opartych na skrypcie qlweb, które automatycznie pobierają znaczniki meta z dodanej strony, a także katalogów pobierających całą zawartość strony. W takich przypadkach katalog czerpie siłę z dodanej strony, nie dając nic w zamian. Powielając treść, przyczynia się do powstawania duplicate content, osłabiając w ten sposób dodawaną stronę. Trzeba także unikać katalogów działających na zasadzie SWL’i - Systemów Wymiany Linków.
Nie warto tracić czasu na dodawanie strony do tego typu katalogów, ponieważ dla Google mają one znikomą wartość.
Znalezienie odpowiedniego katalogu to dopiero połowa sukcesu. Trzeba jeszcze stworzyć dobry opis linku, który zainteresuje potencjalnych Internautów, a wyszukiwarka uzna go za cenny, co będzie wzmocnieniem dla dodanej do katalogu strony internetowej.
[*]Pozyskiwanie dobrej klasy linków[*] jest trudne. Wymaga cierpliwości i determinacji oraz wytrwałości, a także kreatywności w tworzeniu oryginalnych opisów strony. Aby wpisy do katalogów przyniosły jakikolwiek pożytek dla serwisu, trzeba opatrzyć je unikatowymi opisami zawierającymi pozycjonowane słowa kluczowe.
Umiejętne dodawanie oryginalnych wpisów do wysokiej jakości katalogów może wzmocnić proces pozycjonowania strony internetowej.
Ważne jest także zwrócenie uwagi na anchor-texty (teksty, który stanowią treść linku) linkujące do naszej strony internetowej. Aby osiągnąć najlepszy efekt, anchory powinny się różnić, obejmując wiele słów kluczowych i ich kombinacji, objętych pozycjonowaniem. Ewa Kościelniak, http://www.interfacepoland.pl/