niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 12 wrzesień 2017 06:01

Jak sobie radzić z ciemieniuchą

Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj u dzieci między 3 a 6 tygodniem życia, choć zdarza się, nawet u trzylatka. Charakteryzuje ją występowanie na główce malucha, rzadziej na brwiach czy nosku, białych, a później żółtych łusek (złuszczonej skóry). Przyklejone do skóry płaty, przypominające tłusty łupież, zawsze budzą niepokój każdej mamy. Czy słusznie?


Ciemieniucha – skąd się bierze

 

Pojawia się w sumie nie wiadomo skąd i kiedy. Ne boli, nie piecze, ale wygląda bardzo nieestetycznie i nie leczona może podrażniać skórę dziecka. Niektórzy myślą, że występowanie ciemieniuchy wiąże się z brakiem higieny, co zupełnie jest nieprawdziwym stwierdzeniem. Pojawia się na wrażliwej skórze dziecka, gdyż najprawdopodobniej gruczoły łojowe są jeszcze nie do końca ukształtowane i nie pracują właściwie. Zbyt duża produkcja serum, to także wina grzybów (bardzo rzadko), a przede wszystkim obecność u dziecka hormonów matki, które jeszcze nie zostały w pełni usunięte.

Jak sobie radzić z ciemieniuchą

Należy przemywać główkę dziecka oliwką, najlepiej przed kąpielą i czesać ją szczoteczką z delikatnym włosiem, w celu usunięcia łusek. Zazwyczaj takie higieniczne zabiegi pozwalają skutecznie zwalczyć problem, i to na zawsze. Bywają jednak przypadki, że ciemieniucha wraca, a w najgorszym razie w szybkim tempie narasta, i nie można się jej pozbyć domowymi sposobami. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia innych chorób, na przykład atopowego zapalenia skóry.

Leki zwalczające ciemieniuchę

Obok zwalczania ciemieniuchy tradycyjnymi metodami, można szybko ją pokonać stosując odpowiednie leki, typu - szampony, kremy, olejki czy żele. Każdy z nich pomaga pozbyć się zrogowaciałych łusek i ułatwia ich odwarstwianie. Skóra staje się nawilżona i zmiękczona, pantenol i alantonina wpływają dobroczynnie na zaczerwienienia i podrażnienia, a wydzielanie łoju zahamowane. Leki na ciemieniuchę stymulują także regenerację komórek i odbudowują barierę hydrolipidową skóry.

Są to preparaty bezpieczne dla dziecka, testowane dermatologicznie, zawierające składniki naturalne, takie jak: olej bawełniany, słonecznikowy, migdałowy czy różne witaminy. Po naniesieniu ich na skórę główki dziecka i delikatnym wmasowaniu, należy je dokładnie spłukać. Czynności te należy powtarzać przez kilka dni, aż do momentu ustąpienia objawów chorobowych.