Czego potrzebujesz, aby wziąć kredyt hipoteczny
Aby dostać kredyt hipoteczny, potrzebny jest wkład własny w wysokości 10-20% wartości nieruchomości. Warto zaznaczyć, że pieniądze te nie muszą być przedstawione w gotówce! Wiele banków zezwala na przedstawienie wkładu własnego w formie innej, niż gotówka. Zdolność kredytowa różni się w zależności od wysokości dochodu oraz innych wydatków wnioskodawcy. Dla niektórych fakt, że posiadasz samochód,może być ważny, dla innych z kolei wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu może mieć Twoja karta kredytowa. Składając wniosek o kredyt, możesz zapobiegawczo spróbować w kilku bankach, żeby nie martwić się ostatecznym werdyktem w postaci odmowy.
Do kredytu konieczna jest umowa o pracę
Czy do otrzymania kredytu konieczne jest działanie w oparciu o umowę o pracę? Niekoniecznie! W dalszym ciągu jest to najbardziej preferowana przez banki forma zobowiązania z pracodawcą, jednak nie wszędzie tak jest. Osoby bez umowy o pracę, ale o długim stażu pracy również mogą się starać o kredyt. Czasem wystarczy zwykłe zaświadczenie od pracodawcy, w którym oznajmia on, że nie widzi przeciwwskazań, aby przedłużyć umowę z danym pracownikiem. Osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie również mogą ubiegać się o kredyt, jeśli ich czas zatrudnienia wynosi kilka miesięcy i przedstawią stosowne zaświadczenia od swoich pracodawców.
Kupić czy wynająć – co się bardziej opłaca?
W perspektywie długofalowej zakupienie mieszkania opłaca się bardziej niż wynajmowanie lokum. Jeśli w to nie wierzysz, możesz zsumować wysokość rat dowolnego kredytu mieszkaniowego i porównać je z sumaryczną wysokością czynszu mieszkania o podobnych wymiarach. Kredyt rozłożony na kilkanaście niewielkich rat płaconych regularnie przez 10, czy 20 lat wypada o wiele korzystniej niż stałe płacenie czynszu właścicielowi. Opcja ta jest wyjątkowo korzystna dla osób, które już posiadają stabilizację finansową i planują osiąść w jednym miejscu na stałe.
Najchętniej są kupowane małe mieszkania
Jednym z panujących na rynku mitów jest stwierdzenie, że to małe mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem. Badania rynku dowiodły, że jest jednak inaczej! Najczęściej kupowanym mieszkaniem w Polsce jest lokum o wielkości 50 metrów kwadratowych, a więc dwu lub nawet trzypokojowe mieszkanie. Mile widziane przez nabywców są dodatkowe pomieszczenia, garderoby, halle, czy tzw. lofty oraz kompaktowy charakter mieszkania.
Więcej o mieszkaniach na kredyt, leasingu oraz rynku nieruchomości możesz przeczytać w serwisie poleasingowy.net.