Jednak teraz na osiedlach czy domach wolno stojących króluje prostota koloru i minimalizm, dlatego zauważyć możemy wszechobecną czerń na dachach. Czerń jest nieśmiertelnym kolorem w każdej kategorii – zawsze przykuwa uwagę i postrzegana jest jako symbol elegancji, dobrego smaku i prostoty. Trudno wyobrazić sobie na przykład czarną elewację domu, dlatego inwestorzy i producenci zaczęli stawiać na dach.
Idealnym, nowoczesnym i nietuzinkowym materiałem, właśnie w tym kolorze jest łupek dachowy.
Łupek naturalny jest rodzajem skały osadowej. Po wydobyciu dzieli się ją na kawałki, które mają około 5 mm grubości, nie poddając już żadnej dodatkowej obróbce. Łupek przybija się gwoździami ocynkowanymi lub miedzianymi. Dodatkowo można przymocować je klamrami ze stali nierdzewnej nakładanymi na łaty. Najbardziej efektownym ułożeniem, ale i najtrudniejszym, jest tak zwane dzikie krycie, które polega na tym, że dekarz dobiera płytki bezpośrednio na dachu, formując każdą oddzielnie. Łupek jest bardzo plastycznym materiałem – płytkami łupkowymi można pokrywać dachy o nawet najbardziej skomplikowanym kształcie. Kolejnymi jego atutami są:
- odporność na ogień, jako kamień jest niepalny,
- idealny do konserwacji. Wymaga tylko oczyszczania z liści i gałęzi, a uszkodzone elementy można łatwo wymienić,
- trwałość – dachy pokryte płytkami z łupku wytrzymują setki lat w nienaruszonym stanie.
Niestety łupek ma też dwie główne wady- jest pracochłonny oraz drogi, co oznacza, że drogie, poza samym materiałem jest też jego ułożenie przez fachowca. Nie warto jednak się zrażać! Na stronie www.lupekdachowy.pl znajdziemy informacje, które z pewnością rozwieją wątpliwości oraz kontakt do handlowca, który nam wszystko wyjaśni i pomoże stworzyć najlepszą dla nas ofertę.