sobota, listopad 23, 2024
poniedziałek, 06 maj 2013 16:45

Poradnik – Jak zmniejszyć domowe wydatki?

Rachunki rosną, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, żeby uchronić budżet domowy przed katastrofą? Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych rozwiązań, by obniżyć comiesięczne zobowiązania i wydatki. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Rób zakupy z głową!
Sklepy kuszą nas przeróżnymi promocjami, z których kjedna jest bardziej opłacalna od drugiej. Niestety potencjalny Klient bardzo często daje się złapać na ten haczyk. I w ten sposób w jego koszyku oprócz produktów z listy znajdzie się kilka dodatkowych, często naprawdę zbędnych. A jaki jest najprostszy sposób? Na początku miesiąca wyznacz sobie sumę pieniędzy potrzebnych na niezbędne wydatki spożywcze. Dzięki temu łatwo obliczysz, jaką kwotę musisz przeznaczyć na każdy tydzień. Sporządzanie listy przed każdą wizytą w sklepie uchroni Cię przed zbędnymi wydatkami.

Każda kropla jest warta fortunę
Rachunki za wodę – to zmora wielu Polaków. Zwłaszcza od kiedy wprowadzono liczniki. Długie, codzienne kąpiele w wannie z pianą dla wielu stały się naprawdę kosztowną zachcianką. Wzrost opłat za wodę jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze – wyłączaj wodę, gdy z niej nie korzystasz. Po drugie – ogranicz ilość długich kąpieli, na rzecz prysznica. Po trzecie – wyłączaj wodę w trakcie mycia zębów. Po czwarte – zmywając naczynia nie lej przez cały czas wody; namydl je, a dopiero potem spłucz.

Kto świeci ten płaci
Nie będzie nowiną dla nikogo stwierdzenie, że energię elektryczną należy oszczędzać. Ekologiczne podejście do światła, na pewno nam się opłaci. Po pierwsze, pamiętaj o wyłączaniu lamp w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Po drugie, zacznij stosować żarówki energooszczędne. Po trzecie, odłączaj od prądu urządzenia, które nie muszą być na stałe do niego podłączone. Przed zmorą rosnących rachunków za prąd, uchroni Cię także wybór dostawcy prądu, który gwarantuje stałą cenę przez cały okres trwania umowy. „Naszym Klientom gwarantujemy niezmienną cenę prądu przez okres nawet trzech lat od momentu podpisania umowy” – mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum. Od 2007 roku każdy ma prawo do bezpłatnej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Warto zapoznać się z ofertami alternatywnych dostawców, bo to jeden ze sposobów optymalizacji wydatków w budżecie domowym.

Nawet jeśli ceny żywności, wody i prądu rosną, nie znaczy to od razu, że Twój domowy budżet musi na tym cierpieć. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad, które naprawdę nie wymagają od nas wielkich wyrzeczeń. A zyskać można wiele!

Więcej o zmianie dostawcy prądu znajdziecie na: www.ec.net.pl