czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 02 kwiecień 2015 10:19

Wielkanoc inna niż zwykle

Sobienie Królewskie Sobienie Królewskie

Wielkanoc w Polsce najczęściej spędzamy w gronie rodzinnym, celebrując tradycje i obyczaje takie jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, uroczyste niedzielne śniadanie i Śmigus-Dyngus. Jednak spędzanie świąt w domu przestaje już być standardem. Z roku na rok, coraz więcej Polaków decyduje się na nieszablonowe spędzenie Wielkanocy – z dala od świątecznych przygotowań.

W ciągu ostatnich lat liczba wyjeżdżających wzrosła ponad dwukrotnie. W 2009 r. według badań ówczesnego Pentora (obecnie TNS Polska) na urlop w tym czasie zdecydowało się ok. 800 tys. osób. W tym roku będzie ich ok. 2 mln.

Polskie góry
Wyjazd na Wielkanoc w góry to dobre rozwiązanie dla osób chcących uciec od gwaru miasta, wyjechać z rodziną i cieszyć się niepowtarzalnymi krajobrazami. Przy odrobinie szczęścia taki wyjazd będzie możną połączyć z zimowymi aktywnościami i pojeździć na nartach. Na Podhalu świątecznych zwyczajów jest o wiele więcej niż w innych częściach Polski. Większość z nich obowiązuje zaledwie na terenie jednej czy dwóch wsi, a już w kolejnych są całkowicie niezrozumiałe. Na przykład w Bukowinie Tatrzańskiej odprawiany jest obrzęd "święcenia ducha”. Od kościelnych paschałów zapala się hubę zebraną uprzednio w lesie. Następnie z taką "pochodnią" obchodzi się trzy razy cały dobytek odmawiając przy tym modlitwy. Ma to zapewnić szczęście.

Na polu golfowym
Wielkanocną przerwę w pracy możemy połączyć z aktywnością fizyczną i zdobywaniem nowych umiejętności. Spędzenie świąt w taki sposób nie musi wiązać się z dalekim wyjazdem. Na przykład w Sobieniach Królewskich pod Warszawą będzie można w tym czasie po praz pierwszy chwycić za kij golfowy, i pod okiem trenera poznać zasady tego sportu. Nietypową atrakcją jest również przejażdżka wozem konnym do zabytkowego kościoła na poświęcenie koszyków Wielkanocnych.

W powietrzu i nad jeziorem
Po wielkanocnym śniadaniu na Mazurach wielbiciele podniebnych przygód mogą skorzystać z lotu wiatrakowcem nad Mazurami. Wiatrakowiec jest statkiem powietrznym przypominającym klasyczny śmigłowiec, nie jest jednak napędzany silnikiem. Działa dzięki autorotacji. Dlaczego warto skorzystać z okazji i obejrzeć Mazury z wiatrakowca? - ponieważ takie loty możliwe są w zaledwie kilku miejscach w Polsce.