Bliski Wschód nie taki straszny – Liban. Video
Liban uznawany jest za jedno z najmniejszych państw Azji. Jest położony na Bliskim Wschodzie, a dokładniej: nad Morzem Śródziemnym. Graniczy jedynie z dwoma państwami, które są jednak mocno problematyczne: Syrią oraz Izraelem. Klimat panuje podzwrotnikowy o łagodnej odmianie. Silny wpływ na to ma wpływ bliskości morza, które zmniejsza amplitudę temperatur oraz ilość opadów. Dominuje krajobraz górzysty, z licznymi wapiennymi górami. Najwyższym szczytem jest Kurnat as-Sauda, liczący 3083 m n.p.m.
Polityczne fiksacje
Na podstawie konstytucji z 23 maja 1926 r. uchwalono, że Liban jest demokratyczną republiką o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów. Głową państwa jest prezydent, wybierany w wyborach pośrednich na sześcioletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament liczący 128 deputowanych. Władza wykonawcza należy do rządu z premierem na czele. Dodatkowo ważne jest iż w 1943 roku ustalono klucz wyznaniowy według którego są obsadzane stanowiska państwowe i rządowe. Przykładowo: prezydentem morze zostać chrześcijanin maronita, premier musi być sunnitą a szef parlamentu – szyitą.
Ogólne dywagacje
Mało osób wie, iż niegdyś Liban był nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu – był wysokorozwiniętym krajem arabskim aż do wybuchu konfliktu palestyńskiego. Po wybuchu wojny domowej w latach 70. zanotowano prawie całkowity upadek gospodarki, która zaczęła się podnosić dopiero w latach 90. Współcześnie obowiązującymi językami są: arabski oraz francuski a funkcjonującą walutą funt libański, dzielący się na 100 piastrów.
http://youtu.be/V8G6U2EYS7A