wtorek, styczeń 07, 2025
czwartek, 11 sierpień 2011 15:08

Szymanowska - kobieta, która muzyką podbiła Europę

Gdyby żyła współcześnie, pewnie walczyłaby o parytety i miejsca na listach wyborczych dla kobiet oraz chodziła na marcowe Manify. Jednak Maria Szymanowska urodziła się 14 grudnia 1789 r. w Warszawie. Okres w jakim jej przyszło żyć nie dawał jej wielu możliwości rozwoju, a mimo to osiągnęła sławę.

 Podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” Zakopane 2011 w podróż śladami wybitnej pianistki i kompozytorki zaprosi melomanów Elisabeth Zapolska–Chapelle. 17 września w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” odbędzie się koncert zatytułowany „Maria Szymanowska, portret królowej tonów”.

Tegoroczny Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” stawia sobie za cel  promocję polskiej muzyki, zwłaszcza tych polskich kompozytorów, o których często się zapomina. Wykonując taki program artystyczny przypominamy ich dorobek, a przede wszystkim ich losy życiowe. Z koncertu poświęconego Marii Szymanowskiej będzie można dowiedzieć się wielu rzeczy o tej wspaniałej, odważnej i niezależnej kobiecie - kompozytorce. Zawsze staramy się wzbogacać nasze koncerty czymś nowym, nietypowym. Taka formuła bardzo wzbogaca naszą wiedzę o danym artyście - mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. 

Na przełomie XVIII i XIX wieku jedynie mężczyzna mógł być uznanym „maestro” muzycznym, a jednak Maria Szymanowska (z domu Wołowska) już wtedy pojawiła się jako pierwsza zawodowa pianistka - kompozytorka i zrobiła karierę nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jej kompozycje zyskały uznanie takich osobowości jak: Johann Wolfgang von Goethe, Aleksander Puszkin, czy Adam Mickiewicz, a od cara Aleksandra I otrzymała nawet tytuł „Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrownej i Marii Fiedorownej”. Jednak nie tylko talent muzyczny wyróżniał postać Marii Szymanowskiej na tle epoki. Była także pierwszym przykładem pracującej „samotnej matki”, gdyż po rozwodzie z mężem Józefem Szymanowskim, sama wychowywała dzieci. Młodsza jej córka wyszła za mąż za Adama Mickiewicza. 

Elizabeth Zapolska–Chapelle, wybitna polska śpiewaczka (mezzosopran) od lat mieszkająca we Francji, prezes francuskiego Towarzystwa im. Marii Szymanowskiej jest obecnie największą ambasadorką postaci Szymanowskiej. Autorką projektu, który ma na celu przypomnienie kompozytorki – samouka oraz skłonienie do refleksji nad rolą kobiety w życiu kulturalnym i społecznym. Po wielu latach, postanowiła wyruszyć śladem tournées koncertowych Marii Szymanowskiej. 

Jej projekt znalazł poparcie w postaci półrocznego stypendium twórczego, przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Jednym z punktów na mapie miejsc, które odwiedzi Elizabeth Zapolska–Chapelle będzie Polska, w tym Zakopane. 

W sobotę 17 września, w zakopiańskim „Jasnym Pałacu” odbędzie się koncert zatytułowany „Maria Szymanowska, portret królowej tonów”, gdzie za unikatowym instrumentem, jakim jest pianoforte z 1810 roku, zasiądzie Bart van Oort. Koncert poprowadzi Maciej Negrey. Jest to pierwszy koncert w ramach Międzynarodowego Projektu  Kulturalnego: Maria Szymanowska (1789-1831), kobieta Europy. 

W programie, oczywiście, kompozycje Marii Szymanowskiej - postaci niesprawiedliwie dziś zapomnianej, która prawie dwa wieki temu odważyła się tworzyć i żyć wbrew powszechnej akceptacji, za to w imię ponadczasowych wartości i wolności.