Polska potentatem rynku pogrzebowego
Polska Izba Pogrzebowa potwierdza, że producenci trumien z naszego kraju są wysoce cenieni w całej Europie, albo nawet w skali światowej. Było to widoczne w 2015 roku w Kielcach, na targach Necroexpo - Międzynarodowych Targach Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Kompleksowo funkcjonujący rynek funeralny jest warto około 4 mld zł rocznie, a kwota ta cały czas wzrasta. Organizowane co dwa lata targi w Kielcach cieszą się coraz większą popularnością, a klienci przyjeżdżają na nie z dalekich krajów, aby podpisać korzystne umowy z polskimi producentami i usługodawcami.
Na targach można było zobaczyć tradycyjne i nowoczesne trumny - z drewna, ze stali nierdzewnej, a nawet z plastiku. Polscy producenci oferują oprócz produktów związanych wyłącznie z pogrzebem, również i te przydatne przy grobach - ławka na cmentarz i inne rozwiązania firmy AGMAR są przykładem takich pożytecznych produktów, które można z powodzeniem wykorzystywać na nekropoliach.
Zwolennicy kremacji zmarłych mogą wybierać spośród wszelkiego rodzaju urn, również i tych wysadzanych kryształkami Swarovskiego. Pokazywano urny z Indii, nowoczesne karawany i kwiaty. Na targach zorganizowano nawet Salon Świec i Zniczy. Ciekawostką byłą oferta kolekcji zapachów do domów pogrzebowych i kaplic, wśród których znalazły się aromaty słodkiej pomarańczy, wiciokrzewu i tym podobne, które kreują przyjazną atmosferę i poprawiają nastrój.
Nowoczesność w branży pogrzebowej
Elektronika powoli i odważnie wkracza do branży cmentarnej. Na targach Necroexpo można było zobaczyć np. ofertę multimedialną, np. aplikacje służące do zapalania wirtualnych zniczy na grobach, składania kwiatów, czy z planem cmentarza, który ułatwi znalezienie odpowiedniej kwatery, gdzie pochowany jest nasz bliski. Ławki ze skrzynią od firmy AGMAR również są usprawniane, tak aby spełniała oczekiwania.
Czy wkrótce nasze „odwiedziny” na cmentarzu przy grobach bliskich ograniczą się już tylko do zainstalowania w komputerze lub smartfonie odpowiedniej aplikacji? Niekoniecznie, zwłaszcza że Polacy są mocno przywiązani do swojej tradycji, a pochówek zmarłych oraz ich odwiedzanie chociażby 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych są kultywowane od pokoleń.