wtorek, styczeń 21, 2025
środa, 23 marzec 2016 15:31

Ciekawe źródła do nauki języków - dostępne dla każdego

Wiele osób zaczyna naukę języka w szkole, kontynuuje na pozaszkolnych zajęciach czy w innej szkole językowej czy np. poprzez indywidualne korepetycje z lektorem. Wszystko jak najbardziej poprawnie ale wszystko to jest płatne i nie zawsze zwrot z takiej inwestycji jest zamierzony. Głównym powodem nauki w szkole itp zajęć pozalekcyjcnych jest motywacja, której wielu osobom brakuje niestety. W takiej sutuacji „odgórny przymus” do nauki jest potrzebny i nie ma innej możliwości aby kontynuować naukę języka obcego bez względu czy to angielski, niemiecki czy np. coraz bardziej popularny język hiszpański.

O tym jak zmotywować się do nauki można przeczytać na stronie http://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/ . Powiedzmy, że problem motywacji do nauki nas nie dotyczy i sprawdźmy jakie ciekawe źródła i pomoce do nauki można za darmo znaleść w internecie, bibliotece i innych miejsach powszechnie dostępnych.

Zacznijmy od biblioteki. W każdej dzielnicy, szkole, uczelni znajduje się bezpłatna biblioteka gdzie dostęp ma każdy z nas. Co tam można znaleść pomocnego w nauce języków obcych? Po pierwsze książki obcojęzyczne. Mogą być to proste książki do nauki lub normale opowiadania przetłumaczone na język angielski, niemiecki czy język hiszpański. Jeśli chcemy z nich kożystać to ustalmy cele i etapy nauki. Na początek naszym celem niech będzie 1 książka na 2 miesiące. Po 4-6 miesiącach zobaczymy jak to nam wychodzi i jeśli super to kontynuujemy taką naukę z ksiązki. Warto zawsze mieć przy sobie słownik obcojęzyczny aby szybko sprawdzić dane słowo czy wyrażenie, którego nie rozumiemy i dalej kontynuować czytanie wybranej książki. Jeśli nie książki to w bibliotece znajdziemy również magazyny czy to takie do nauki jak np. English Matters wydawnictwa Colorfulmedia lub prasę tradycyjną jak Times, Financial Times, Newsweek czy People. Warto zawsze wybrać magazyn zbliżony tematyką do naszych zainteresować dzięki czemu z dużą większą przyjemnością będziemy czytać artykuły nawet jeśli będą w specyficznym języku angielskim czy hiszpańskim. W większych bibliotekach można także wyporzyczyć audiobooki lub płyty CD z kursami językowymi

A teraz największe źródło darmowej wiedzy i nieograniczone możliwości czyli internet.

Zacznimy od aplikacji mobilnych do nauki języków obcych, które to szybko i łatwo możemy zainstalować na naszych smartfonach, które zawsze mamy przy sobie a nawet z nimi śpimy... Najciekawsze aplikacje to m.in: Dualingo, Anki, Fiszki, Rocket Languages, Babbel, Rossete courses, Memrise, Hello Talk, Mind Snack, My word book czy Learn English Elementary. Większość aplikacji ma 30 dniowy darmowy dostęp lub wersja podstawowa jest zawsze darmowa. Systemy, na które można zainstalować aplikacje do iOS, Nokia i Android tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

-Teraz odwiedźmy portale zagraniczne jak np. BBC, CNN, Newsweek, Guardian – czyli duże i ciekawe portale informacyjne gdzie nie dość, że dowiemy się co aktualnie dzieje się na świecie to dodatkowo poznamy specjalistyczne słownictwo, którego używają na codzień zagraniczni redaktorzy czyli takie, którego w Polsce nie doświadczymy.
-Fora internetowe! To jest skarbnica wiedzy, gdyż każdy znajdzie forum odpowiednie do swoich zainteresować i hobby i może aktywnie uczestniczyć w rozmowach i konwersacjach. Jeśli interesuje nas np. wędkarstwo i język hiszpański to szukamy takiego właśnie forum a jeśli muzyka i język angielski to szukamy takiej tematyki. Przyjemne z pożytecznym.
-Zagraniczne sklepy typu eBay czy Amazon.com. Kupując tam poznamy dużo specyficznego słownictwa, opisy produktów i inne lokalne słowa, których w Polsce nikt nie używa. A dodatkowo zawsze możemy coś zamówić!
-Facebook – tutaj najszybciej nawiążemy zagraniczne i międzynarodowe kontakty i za pomocą chatu możemy porozmawiać z osobą z każdego kraju na świecie nie ruszając się z domu w Polsce. Na FB jest wiele grup tematycznych, które dotyczą zainteresowań czy hobby. Warto wybrać 5-10 największych i poprosić o dodanie do grupy.
-YouTube, Vimeo itp. serwisy video to szansa na wiele godzin materiałów video z całego świata totalnie za darmo. Znajdziemy tu zarówno filmy bez lektora, krótkie śmieszne filmiki czy różne tutoriale i inne pomocne programy w dowolnie wybranym języku obcym.
-LinkedIn – jeśli szukamy pracy/stażu/doświadczenia lub interesujemy się biznesem to warto założyć tam konto gdyż żaden inny portal nie daje dostępu do tylu międzynarodowych biznesowych kontaktów co właśnie LinkedIn.
-Gry komputerowe to także ciekawa forma nauki języka – znowu przyjemne z praktyczną nauką gdyż w grę możemy zagrać np. z amerykanimem czy anglikiem i na bieżąco prowadzić rozmowę grając w grę.

Podsumowując: możliwości jakie obecnie mamy dają nam ogromną szansę na różne formy nauki języka praktycznie w każdym miejscu na świecie i o każdej porze dnia i nocy. Każdy z nas posiada obecnie smartfona z dostępem do internetu co zapewnia niemal ciągły dostęp do wszelkich zagranicznych źródeł, gdzie możmy uczyć się języka. Każdy z nas inaczej przyswaja wiedzę tak więc warto spróbować różnych metod np. przez 1 rok, robić notatki i po okresie roku stwierdzić, które z metod działają najlepiej, które nie przynoszą efektów i wybrać te najlepsze. Podstawową zasadą efektywnej nauki jest połączenie kilku różnych metod i wybranie tej najlepszej i właśnie tą metodą kontynuuowanie nauki – podają nauczyciele z Preply (język hiszpański, angielski, niemiecki i inne możliwe do nauki poprzez platformę Preply), więcej na http://preply.com/pl/. Nauka powinna być systematyczna i dawać przyjemność gdyż tylko wtedy przyniesie oczekiwane rezultaty. Dopełnieniem powyższych form nauki są wyjazdowe kursy językowe za granicę, praca za granicą, Work & Travel lub wyjazdy studenckie typu Erasmus, Mundus i Leonardo da Vinci. Warto także naukę rozpocząć wcześnie tzn. w przedszkolu i spokojnie kontynuować ją w szkole, na studiach i życiu dorosłym.

Autor: Preply.com – nowoczesna platforma do nauki zarówno języków obcych (m.in. angielski, niemiecki, hiszpański, francuski) zarówno tradycyjnie czyli z lektorem ‘face to face” lub poprzez Skype czyli zdalnie/wirtualanie z dowolnego miejsca, które nam pasuje i o dowolnej porze dnia. Zapraszamy na efektywną formę nauki z wybramym i sprawdzonym lektorem!