ekspert z warszawskiego planetarium Niebo Kopernika.
Prowadzący to prawdziwy pasjonat astronomii i znany popularyzator nauki. W programie nie zabraknie więc wizyty w hiszpańskim Rio Tinto. W tamtejszej kopalni węgla, która swoją czerwoną barwą i ukształtowaniem terenu przypomina krajobraz Marsa, prowadzone są testy pojazdów kosmicznych i najnowszych skafandrów.
Ponadto widzów czeka wyprawa do Holandii, gdzie specjalna maszyna układająca bruk budzi uśmiech na twarzach budowniczych i niektórych mieszkańców. Sposób, w jaki pracuje, przywodzi bowiem na myśl rozwijanie wielkiego dywanu, a nie mozolne dopasowywanie poszczególnych kostek do siebie. Karol Wójcicki odwiedzi też kalifornijski oddział Mercedesa, w którym powstał pierwszy na świecie całkowicie ekologiczny samochód. Materiał, z którego produkowane jest auto, musi zostać… wyhodowany jak roślina.
Podobnie koła – każde rośnie z osobnego nasiona. Pojazdu nie trzeba też złomować. Można go wykorzystać jako… kompost. Brzmi nieprawdopodobnie? Jak to wszystko działa, już w styczniu przekonają się widzowie Discovery Science.
Ale technika to nie tylko skomplikowane projekty, wymagające pracy zespołu doświadczonych inżynierów i budżetów opiewających na wielkie sumy. Z jej dobrodziejstw korzystają też wynalazcy. Z pozornie niepotrzebnych rzeczy tworzą oni bardzo pomysłowe urządzenia. Często walczą z problemami technicznymi, ale zdarza się też, że muszą stawić czoła oporowi osób „nietechnicznych”. Przed takim wyzwaniem stanęli bracia Dave i Mike, którzy od młodości mieli ciągoty do palenia na słońcu różnych przedmiotów.
Gdy dorośli, postanowili zamienić dziecięce zabawy w piromanów w opłacalny biznes. I tak powstał pomysł na kawiarnię, serwującą czarny trunek z najlepszych ziaren palonych… ciepłym słońcem stanu Kolorado. Bracia skonstruowali więc „Heliosa”, maszynę złożoną z setek luster, które skupiają promienie słoneczne. Zapewniają również odpowiednią do palenia kawy temperaturę. Entuzjazm braci nie udzielił się jednak ich sąsiadom, którzy mieli mieszane uczucia patrząc na urządzenie przywodzące na myśl kosmiczne sondy lub szpiegowskie satelity. Na szczęście kilkanaście spotkań z mieszkańcami, cierpliwe tłumaczenia, a przede wszystkim smak kawy, zdołały przekonać sceptyków. Dziś ich kafejka cieszy się ogromną popularnością.
Oglądając kolejne odcinki fascynującej serii Discovery Science „Tajniki techniki”, można odnieść wrażenie, że dla techniki nie ma rzeczy niemożliwych. A nawet jeśli są, to przekroczenie ich granic zdaje się być tylko kwestią czasu.
Tajniki techniki
(ang. How Tech Works)
Premiera: w poniedziałek, 28 stycznia, o godz. 21.00 na kanale Discovery Science
Emisja kolejnych odcinków: od poniedziałku do piątku, o godz. 21.00