Właściwości srebra
Srebro jest popularnym kruszcem wykorzystywanym w jubilerstwie. W czystej postaci (999) srebro jest niezwykle miękkie, a przez to bardzo plastyczne. Dlatego też idealnie sprawdza się jako materiał do wyrobu biżuterii artystycznej.
Jednak cecha ta sprawia, iż czyste srebro bardzo łatwo się odkształca. Z tego powodu stosuje się stopy srebra z innymi metalami (zwykle z miedzią, ale również z cynkiem, palladem czy chromem), które sprawiają, że srebrna biżuteria srebrna staje się bardziej odporna na deformację. Warto wiedzieć, iż srebro ulega procesowi utleniania, przez co nabiera ono antycznego wyglądu z widocznym na jego powierzchni pociemnieniem.
Sposobem na to, aby zapobiec oksydacji srebra jest pokrycie go warstwą rodu. Proces ten nazywa się rodowaniem.
Jak przechowywać srebrną biżuterię
Przede wszystkim warto pamiętać, że poszczególne metale wzajemnie na siebie oddziałują wchodząc w reakcje chemiczne, dlatego należy trzymać je w osobnych miejscach.
Biżuteria srebrna powinna być przechowywana w ciemnej, zamykanej szkatułce. Idealnie, jeśli jest ona wyłożona miękkim materiałem oraz posiada specjalne przegródki, dzięki którym można wygodnie odseparować poszczególne elementy biżuterii, np. osobno ułożyć pierścionki, kolczyki i bransoletki. Jeśli nie mamy szkatułki z przegródkami, świetną alternatywą będą materiałowe woreczki, które będą chroniły biżuterię przed wilgocią oraz porysowaniem.
Pamiętajmy również o tym, aby nie pozostawiać srebrnej biżuterii w miejscach, w których narażona ona będzie na światło oraz wilgoć.
Jak czyścić srebrną biżuterię
O biżuterię srebrną należy dbać systematycznie. Po każdym jej użytkowaniu, przed schowaniem do szkatułki czy woreczka, dobrze jest przetrzeć jej powierzchnię suchą, miękką ściereczką, aby usunąć brud, kurz i inne zanieczyszczenia oraz delikatne jej wypolerowanie.
W przypadku większych zabrudzeń najlepszym sposobem na czyszczenie srebra jest użycie specjalnych ściereczek oraz płynów do biżuterii srebrnej. Alternatywnym sposobem będzie również zanurzenie biżuterii z czystego srebra w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.
Uwaga:
W przypadku biżuterii oksydowanej należy unikać czyszczenia jej powierzchni tego typu płynami oraz poddawania kąpielom czyszczącym, gdyż w ten sposób możemy spowodować odbarwienie. Wystarczy zatem delikatnie przetrzeć ją miękką ściereczką, którą wcześniej zamoczyliśmy w wodzie z mydłem.
Ostrożność należy również zachować przy czyszczeniu srebra rodowanego, gdyż użycie nieodpowiednich środków może spowodować starcie ochronnej warstwy rodu.
Unikaj:
-stosowania perfum oraz innych kosmetyków o silnym działaniu bezpośrednio (lakier do włosów, dezodorant) na srebrną biżuterię,
-kąpieli, uprawiania sportu oraz opalania mając na sobie biżuterię ze srebra - towarzyszące tym czynnościom czynniki atmosferyczne, jak wysoka temperatura, wilgoć, woda chlorowana czy woda morska, mogą spowodować matowienie srebra,
-ekspozycji srebrnej biżuterii na słońce oraz trzymania jej w wilgotnym miejscu,
-czyszczenia biżuterii za pomocą szczoteczki lub szorstkich ściereczek, gdyż można w ten sposób łatwo porysować powierzchnię srebra