sobota, grudzień 21, 2024
poniedziałek, 12 grudzień 2011 11:50

BBC Worldwide Channels gospodarzem konferencji „Kontent czy technologia?”

„Kontent czy technologia? Co kształtuje trendy na rynku telewizyjnym” to kolejna konferencja zorganizowana dla media plannerów, media buyerów i reklamodawców przez BBC Worldwide Channels. Tematem spotkania w warszawskim Teatrze Kamienica był wielobiegunowy wpływ nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz właściwego dostosowania treści na kierunek rozwoju współczesnej telewizji.
BBC to znana na całym świecie marka o bogatej historii. Treści przekazywane przez BBC za pośrednictwem rozmaitych kanałów telewizyjnych, radiowych, publikacji oraz online są powszechnie kojarzone z wysoką jakością, zaś sama organizacja działa w oparciu o zasadę: informować, edukować i bawić.

Spotkanie rozpoczął Christian Brent, Vice President, Strategy & Audiences, BBC Worldwide. Brent zwrócił uwagę, że udostępnianie programów telewizyjnych online oraz systematyczny wzrost popularności DVR, czyli nagrywania programów w formacie cyfrowym na dysk twardy, daje widzowi możliwość wyboru dogodnego dla siebie czasu, w którym obejrzy ulubiony program. Prelegent pokreślił znaczenie tych czynników na ustalanie ramówki i kalendarza programów.

O sile technologii, która przekazuje władzę w ręce widza opowiedział Rafał Wilczopolski, kierownik produktu TV firmy Samsung Electronics Polska. Według Wilczopolskiego postęp naukowy i ewolucja elektroniki spowodowały powstanie inteligentnych, wielofunkcyjnych urządzeń - smartfonów oraz Smart TV, które łączą możliwości telewizji i Internetu, dając konsumentom wybór nie tylko czasu, ale również nośnika oraz miejsca. Dzięki temu to odbiorca decyduje, kiedy i gdzie skorzysta z sieci lub obejrzy ulubiony program.

Kolejny moduł konferencji, “Angażuj albo zgiń”, poprowadziła Viviane Paxinos, Director of Entertainment Channels and Content Pattnerships BBC Advertising, która przekonywała, że sukces marketingu w zmieniającym się świecie zależy od zbudowania relacji widza z reklamodawcą i zaangażowania odbiorcy. Kreatywne dopasowanie kontentu pozwala na zaciekawienie odbiorcy reklamą i ramowym programem w zbliżonym stopniu. Jako ciekawostkę – przykład siły przywiązania widzów do programu – podane zostało przesunięcie godziny przemówienia prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy do narodu w sprawie wojny w Libii, z powodu zaplanowanej w ramówce na ten czas emisji amerykańskiego Dancing with The Stars, formatu utworzonego przez BBC.

Do tematu emocji i przywiązania odbiorców oraz wartości kontentu powrócił również Fernando Diaz, Senior Manager Audiences BBC Worldwide. Diaz nawiązał do siły tych czynników w porównaniu z częstym spojrzeniem wyłącznie z perspektywy statystyk oglądalności.

O wyzwaniach dla pomiaru telewizji i niezbadanych wyborach widza opowiedział Marcin Boroszko, Prezes Zarządu AtMedia Group. Nawiązał do zmian w technikach badań ze względu na rozwój nowych platform odbioru treści. Podkreślił różnicę w oglądalności stacji telewizyjnych ze względu na źródło nadawania kanałów oraz na rosnącą popularność stacji nadawanych drogą satelitarną i kablową.

Na zakończenie konferencji Jon Farrar, Vice President Programming BBC Worldwide, zaprezentował ramówkę BBC Worldwide na rok 2012 oraz programy, które polscy widzowie będą mogli oglądać, wśród nich: serial „Doktor Who” – pełen zaskakujących zwrotów akcji i wspaniałych przygód, „Luther” – porywający, inteligentny thriller psychologiczny, „Siły pierwotne” – nowa seria, jeszcze lepsza od poprzednich, znany i lubiany „Top Gear” czy „Andrew Marr – metropolie”. Za udział w konferencji podziękował gościom Ian McDonough, SVP & GM EMEA BBC Worldwide Channels.