Najczęściej zajmują się nim podmioty zewnętrzne, które działają według ściśle określonego grafiku. Zlecenia zwykle określają częstotliwość wykonywanych usług. A ta jest uzależniona od kilku czynników:
- powierzchni biura
- liczba pracowników
- częstotliwość wizyt klientów, kontrahentów
- charakter działalności – biura, położone niedaleko hal fabrycznych zwykle brudzą się częściej.
Częstotliwość sprzątania zależy również od nawyków higienicznych wszystkich pracowników. Jednak w tej materii można wspólnie wypracować dogodne dla wszystkich rozwiązania.
Sprzątanie codzienne
Decydując się na codzienne sprzątanie biura w Warszawie, warto pomyśleć o dwóch najczęściej odwiedzanych pomieszczeniach:
- kuchnia - poza tym, że każdy pracownik powinien dbać o miejsce, w którym przygotowuje lub spożywa posiłek, przydałoby się zmyć w niej podłogę i przetrzeć dostępne blaty. Warto także dbać o regularne czyszczenie kuchenki mikrofalowej.
- łazienka - jej codzienne czyszczenie jest ważne zwłaszcza w miejscach, gdzie pojawia się wiele osób. Toaleta powinna być czysta, zaopatrzona w papier, ważne jest również codzienne uzupełnianie mydła i ręczników do wycierania rąk.
Codzienne sprzątanie biura w Warszawie powinno również obejmować odkurzanie powierzchni, na której są dywany lub wykładziny. O podłogi warto dbać również w przypadku złej podłogi, ponieważ błoto nie jest dobrą wizytówką firmy.
Sprzątanie tygodniowe
Powinno obejmować wnętrze firmy oraz jej teren zewnętrzny:
- parking, podjazd, wejście do biura - te miejsca musza być odśnieżone, pozbawione liści oraz nadmiaru kurzu
- czyszczenie i dezynfekcja urządzeń biurowych (komputery, laptopy, drukarki)
- czyszczenie mebli z kurzu (szafy, szafki, wózki)
- usuwanie pajęczyn
- podlewanie kwiatów doniczkowych
- przecieranie witryn oraz gablot
Sprzątanie raz w miesiącu lub rzadziej:
- mycie okien
- maszynowe wyszorowanie podłóg
- gruntowne czyszczenie łazienek i kuchni
- usuwanie ptasich gniazd z widocznych miejsc jak balkon i taras
Zwykle takie kompleksowe sprzątanie biura w Warszawie trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Wymaga zaangażowania większej ilości pracowników firmy zewnętrznej. Dobrze jest umówić taką wizytę w porze, kiedy nie będzie już w biurze pracowników, ponieważ zakres prac może destabilizować ich działania. Sprzątanie biur najlepiej zlecić fachowcom, dysponującym profesjonalną chemią, przeznaczoną do gruntownego czyszczenia. To inwestycja, która bardzo się opłaca, ponieważ czystość w siedzibie firmy i jej bliskim otoczeniu jest wizytówką osób, które w niej zarządzają.
.