Niestety bardzo trudno jest zauważyć moment, kiedy jakaś substancja lub zachowanie przestają być czynnością towarzyską, relaksującą, a stają się przymusem. Choć współczesny człowiek może uzależnić się od wielu zachowań, substancji i przedmiotów, nadal największym problem społecznym pozostaje uzależnienie od alkoholu i narkotyków.
W Polsce obowiązującymi kryteriami w ocenie występowania nałogu alkoholowego i narkotykowego są kryteria Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Wedle nich uzależnienie rozpoznaje się wtedy, gdy spełnione są co najmniej 3 spośród następujących objawów:
-
Silna, nieodparta potrzeba napicia się alkoholu lub wzięcia narkotyku. Towarzyszy jej lęk, napięcie i niepokój. Ten rodzaj głodu pojawia się często w sytuacjach i miejscach, które osoba uzależniona kojarzy z zażywaniem substancji.
-
Niemożliwość kontrolowania swoich zachowań związanych z braniem lub piciem. Taka utrata kontroli dotyczy czasu jaki poświęcamy na spożycie, a także ilości przyjmowanego alkoholu czy narkotyku.
-
Skurcze mięśni, dreszcze, potliwość, nudności i wymioty, którym towarzyszy silny lęk i niepokój. Te objawy pojawiające się po zakończeniu brania lub picia. Są to tak zwane objawy abstynencyjne.
-
Zmiana tolerancji na przyjmowaną substancję.
-
Pogorszenie się funkcjonowania społecznego. Utrata zainteresowań, hobby - związana z coraz mniejszą ilością czasu, którego nie poświęcamy na zdobywanie i konsumpcję alkoholu lub narkotyku.
-
Picie i zażywanie narkotyku, pomimo wiedzy o złym jego wpływie na nasze zdrowie.
Droga do wyjścia z nałogu wymaga od pacjenta nie tylko podjęcia abstynencji, ale także jej utrzymania. Pozostawanie w stanie trzeźwości to najważniejszy cel psychoterapii. Ma ona nauczyć pacjenta przyznania się do problemu, a także pokazać mu, jak żyć i normalnie funkcjonować w świecie bez alkoholu, narkotyków, czy też innych uzależnień. Leczenie uzależnień w Krakowie stoi na wysokim poziomie i pozwala na zrozumienie natury własnej choroby. Droga do trzeźwej egzystencji jest długa i wyboista, ale warto ją podjąć, by odzyskać kontrolę nad życiem.
Nauka utrzymywania tej trzeźwości to istota psychoterapii uzależnień. To nauka przyznania tego, iż jest się alkoholikiem lub narkomanem. Nauka życia w świecie bez alkoholu czy narkotyków, bez powrotu do picia kontrolowanego. Nauka poznania natury choroby, odzyskania kontaktu z własnymi uczuciami czy pogodzenia się z faktem, iż alkoholikiem czy narkomanem zostaje się do końca życia. Nauka trudna, ale niezwykle opłacalna.